O kilku sposobach na jesienną chandrę

Jesień jest czasem, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza. Spadające temperatury, chłodne podmuchy wiatru, coraz częstsze opady deszczu oraz krótkie dni sprawiają, że wszystko to odbija się na naszym samopoczuciu. Wielu z nas najchętniej położyło by się z kubkiem aromatycznej kawy. Wiosna sprawia, że czujemy w sobie bombę energii. Wszystko to za sprawą budzącej się do życie przyrody. Jesień natomiast odziałuje na nas zupełnie odwrotnie. Sprawia, że odczuwamy gwałtowne pogorszenie samopoczucia. Przyczyn należy szukać w spadku temperatury, ciśnienia atmosferycznego i mniejszą ilością promieni słonecznych. Następstwem jest zmęczenie i zniechęcenie. Większość z nas szuka pomocy wspomagając się kubkiem kawy i wysokoenegetycznymi posiłkami. Nie jest to  jednak metoda skuteczna na dłuższą metę, ponieważ likwiduje jedynie skutki a nie przyczyny. 
Kilka sprawdzonych sposobów pozwala zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach:
1. Ruch w wielu odsłonach
Brak aktywności fizycznej przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów, zapewniając jednocześnie dobre samopoczucie. Nie jest powiedziane, że sport mamy uprawiać na zewnątrz, kiedy wokoło plucha. Różnorodność form aktywności jest tak diża, iż można znaleźć coś idealnego dla siebie.
2. Zdrowe odżywianie
Zbilansowana dieta to podstawa, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu. Wiąże się to jednocześnie ze zmianą przyzwyczajeń. Nie moze zabraknąć porcji enegii, jaką zapewnia solidne śniadanie. Jego brak skutkuje osłabieniem. Nieodzowne w przeciwdziałaniu jesiennemu pogorszeniu samopoczucia jest dostarczanie organizmowi minerałów, witamin i produktów zawierających betakaroten. Znajdują się one w żółtych i pomarańczowych owocach ( marchewce, pomarańczach i morelach). Wskazane są również produkty, które zawierają witaminy z grupy Bi E. Ich źródłem są: żurawina, owoce kiwi, pestki dyni i słonecznika. 
3. Odpowiednia ilość snu
Deficyt snu negatywnie wpływa na obniżenie odporności fizycznej i psychicznej. Skutkuje to podatnością na infekcje oraz sprawia, że stajemy się nerwowi. Mówi się że odpowiedni przedział ilości snu wynosi od 7 do 9 godzin. Nie należy się jednak tym sugerować, ponieważ ilość snu jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji. Jak widać jesień nie musi być czasem kiedy czujemy sie  zmęczeni, nerwowi, przygnębieni i senni. Stosując powyższe zasady możemy nieco złagodzić skutki, jakie może mieć na nas jesienna pogoda. Pozwolą one również uniknąć depresji i infekcji. 

A Wy jak radzicie sobie z jesienną chandrą?
Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Mnie jak na razie również nie, ale przezorny zawsze ubezpieczony :) póki co piękna słoneczna pogoda i polska, złota jesień ale z czasem pewnie każdego dopadanie

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje