Kolor a zasobność wnętrza naszej szafy

Wczoraj, kiedy pisałam poprzedniego posta do głowy przyszedł mi pomysł na dzisiejszy wpis. Toteż już dziś przychodzę z nim do Was. Choć niektórym  może nie przypaść do gustu to liczę, że znajdą się wśród Was i takie, którym przypadnie do gustu. Chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat psychologii koloru. 
Wielu z Was zapewne wydaje się, że wybór ubrania właśnie w takim a nie innym kolorze jest przypadkowy. Prawda jest taka, że barwa po którą w danym momencie sięgamy określa nasze samopoczucie, nastroje, smutki, tęsknoty, problemy a nawet głęboko skrywane potrzeby.  Totez spoglądając na człowieka, duzo można się dowiedzieć obserwując to jak jest ubrany i jakie barwy preferuje.
Sama nigdy, a może prawie nigdy nie zastanawiam się nad tym czym kieruję się wybierając kolejna bluzkę w czarnym kolorze. Dlaczego raz sięgam po stonowane barwy a innym razem po neonowe? Dlaczego zwracam szczególną uwagę na jedne ubrania a na inne nawet nie spojrzę?
Dzisiejszy post po części  pozwoli odkryć co powoduje że tak a nie inaczej się dzieje. Jakie osoby preferują wybrane kolory i jaki ma na nie wpływ.
Kolor biały kojarzony jest z wielkimi uroczystościami. Przez co jest dowodem dbałości o siebie. Oznacza: sterylność, jasność, niewinność, uczciwość i czystość, prostotę, wyrafinowanie, efektywność, oziębłość, zahamowania, wrogość, elitarność, koncentrację na sobie, poszukiwanie energii do działania, myśli egzystencjalne i tęsknotę za miłością, smutek i izolację.
Wybierany jest przez osoby prostolinijne nieskomplikowane. Jest synonimem czystości i uczciwych zamiarów. Osoby lubiące tą barwę lubią i klarowne sytuacje. Brzydzą się kłamstwem. Są otwarte w stosunku do innych, pozostają wierne swoim zasadom. Często przeżywają rozczarowania, ponieważ nie wszyscy postępują tak jak oni.
Żółty jest kolorem, który stymuluje i pobudza do działania. Dodaje pewności siebie i napełnia optymizmem. W nadmiarze lub w przypadku złego doboru tonacji może powodować lęki i budzić niepokój. Oznacza: optymizm, pewność siebie, siłę emocjonalną, życzliwość, twórczość, irracjonalność, strach, obawę emocjonalna, depresja, niepokój, skłonność do samobójstwa, potrzebę kontaktu z innymi i dążenie do rozładowania problemów psychicznych, symbolizuje lęk przed samotnością. Kolor żółty wybieraja osoby, które zdradzają pragnienie wolności,  nie zgadzają się z istniejącym porządkiem i dążą do zmian za wszelką cenę. Często osoby tesą duszami towarzystwa, zarażają optymizmem. Choć może to być jedynie pozorne.
Pomarańczowy
Jest kolorem radości. Oznacza: komfort psychiczny, pokarm, ciepło, bezpieczeństwo,
wrażliwość, pasję, obfitość, radość, ubóstwo, frustrację, frywolność, brak dojrzałości, dążenie do osiągnięcia celu, który odpowiada za nasze szczęście. Kolor ten jest lubiany przez miłośników podróży i przygód.
Czerwony
Niewątpliwie zwraca i przyciąga uwagę. Wybierany jest przez tych, którzy chcą zwrócić na siebie uwagę innych. Działa pobudzająco, podnosi ciśnienie krwi.  Postrzegany jest jako kolor namiętności,. W nadmiarze może wzmagać agresję. Oznacza: odwagę, fizyczna siłę,ciepło, energię, fizyczne przetrwanie, stymulację, męskość, ekscytację, bunt, wizualną agresję, napięcie, krew i życie, wolę, wiarę, odwagę, przedsiębiorczość i dominację, energię, pewność siebie, entuzjazm.Jest to ulubiony kolor osób żywiołowych, dynamicznych, znających swoją wartość. Uwielbiają ryzyko. Są pełne optymizmu i nie przejmuja się drobiazgami- jednak brak im konsekwencji w działaniu.
Fiolet
Kojarzony jest z czymś majestatycznym i najwyższą jakością. Symbolizuje zainteresowanie sferami duchowymi. Oznacza: świadomość duchową, wizje, luksus, jakość, prawdę, autentyczność, introwertyzm, dekadencję, tłumienie uczuć.Kolor ten wybierany jest przez osoby niezdecydowane oraz bojące sie wyjść na przeciw swoim oczekiwaniom.
Niebieski
Jest kolorem działajacym uspokoajająco. Przyczynia się do łagodzenia stresów. Przyczynia się do nawiązywania nowych kontaktów, ponieważ wzbudza zaufanie. Oznacza: inteligencję, komunikację, pełne zaufanie, spokój, obowiązek, logikę, opanowanie, rozwagę, ciszę, oziębłość, rezerwę, brak emocji, brak życzliwości.Niebieski jest kolorem osób o marzycielskiej naturza, przejawiajacych zdolności literackie lub plastyczne którym nie brak inteligencji i kreatywności. Choć często osoby te posadzane są o zbytnią powierzchowność to potrafią również pochylić się nad losem innych.
Zieleń
Kolor ten relaksuje, ponieważ kojarzony jest z przyrodą i wzrostem Działa uspokajająco, przywraca równowagę, daje poczucie bezpieczeństwa. Osoby, wybierajace ten kolor postrzegane są jako poszukujące spokoju, czujące więź z przyrodą a przede wszystkim godne zaufania. Oznacza: harmonię, równowagę, świeżość, ciągłą odnowę, uspokojenie, świadomość naturalnego środowiska, wszechobecną miłość, wyważenie, pokój, nudę, stagnację, osłabienie, zwątpienie, kłopoty emocjonalne, potrzebę skupienia się na sobie i tęsknotę za równowagą wewnętrzną, pragmatyzm, zrozumiałość i ugodowość. Kolor wybierany jest przez osoby tajemnicze i zagadkowe, które wzbuzają niemałe zainteresowanie. Nieustannie wsyzstkich zaskakują, potrafią jednak być konsekwentne choć czasem same nie wiedzą jak za moment postąpią.
Brąz 
Powstał z połączenia czerwieni, żółci oraz czerni - jednak jest znacznie cieplejszy. Kojarzony jest z kolorem ziemi. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, stabilizację, ciepło rodzinne i wytrwałość. Preferowany jest przez pracoholików, mocno stąpających po ziemi. Oznacza: powagę, ciepło, naturalność, doczesność, niezawodność, wsparcie, brak poczucia humoru, ociężałość, brak wyrafinowania, zagrożone poczucie bezpieczeństwa, niepewność jutra, brak wiary w siebie i potrzebę stabilizacji, osłabienie i niskie ciśnienie. Brąz jest kolorem osób nieśmiałych i niepewnych siebie, jednak majacych całe mnóstwo zalet. Cenione są za solidność, rzetelność oraz dyskrecję. Twardo stąpają po ziemi, mają mnóstwo zdrowego rozsądku i potrafią trzeźwo ocenić sytuację.
Czerń
Stwarza swoiste bariery ochronne i chroni osobowość. Symbolizuje tęsknotę za miłością. Kolor ten wybierają osoby zdyscyplinowane, mądre i pewne siebie albo wręcz odwrotnie – ludzie niepewni swojej wartości, samotnicy i szukający własnego sposobu na życie.
Oznacza: prestiż, elegancję, powagę,wyrafinowanie, czar, zaufanie, bezpieczeństwo emocjonalne, skuteczność, solidność, ucisk, oziębłość, ociężałość.
Osoby lubiące czerń stronią od towarzystwa. Chadzają własnymi ścieżkami. Nie ufają innym. Nie odczuwają chęci posiadania mnóstwa przyjaciół. Trudno wkupić się w ich łaski.
Szary
W nieodpowiedniej tonacji działą gasząco. Może przyczynić się do pojawienia depresji. Nadmierne stosowanie szarości wskazuje na brak pewności siebie. Oznacza: neutralność, profesjonalizm, autorytet i władzę, brak pewności siebie, przygnębienie, depresja, hibernację, brak energii. Szary preferują osoby unikające zwracania na siebie uwagi - ludzie prawi i uczciwi. Unikają konfliktów.Są wierni w miłości i przyjaźni.

Kończąc mój dzisiejszy post pozwolę sobie zaprezentować Wam moje nowe nakrycie głowy oraz zdradzić Wam jaki kolor jest moim ulubionym  - więc odkryje przed Wami jaka jestem.

A wkrótce o kolorach w naszym otoczeniu czyli wpływ aranżacji wnętrz na nas. I nieco przyjemniej bo o zapachach... Zapraszam.
 A jednocześnie zachęcam do dyskusji - jaki kolor jest dominujący w Waszej garderobie? 


 Komentarze

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje