Kolor ma znaczenie czyli o kolorze we wnętrzach

Jak wiele z Was zapewne zauważyła tematyka mojego bloga z dnia na dzień staje się coraz bardziej szeroka. Poprzedni post nawiązywał do tematu kolorów a dokładnie ich wpływu na ludzką psychikę, przez to co na siebie wkładamy - czyli dobór ubrań. 
Dodając dzisiejszy wpis nadal pozostaję wierna barwom, jednak w nieco innej odsłonie - ponieważ dotyczy koloru we wnętrzach i jego wpływu na człowieka. Prawda, która jest znana nie od dziś mówi, że odpowiednie odcienie wpływają na ludzką psychikę, powodując różne reakcje i zachowania. Ważny jest więc sposób komponowania zestawów, pozwalających nadać wnętrzu charakter. 
W tym momencie pozwolę sobie na krótką charakterystykę kilku barw oraz tego jaki mają wpływ na ludzką psychikę.
Czerwień
Nadaje pomieszczeniom ciepły i przytulny klimat, jednak wskazany jest umiar, ponieważ jest to intensywna barwa silnie oddziałująca  na człowieka. Długotrwałe przebywanie w " czerwonych" wnętrzach może powodować silne pobudzenie a z czasem zmęczenie i wyczerpanie.
Czerwień kojarzona jest z kolorem miłości, dlatego w sypialni wskazane są  jej różowe odcienie - wzmagające uczucie. Należy pamiętać by unikać zbyt intensywnych tonacji, które mogą mieć niekorzystny wpływ powodując między innymi problemy ze snem.


Żółty
kojarzony jest z optymizmem, radością i słońcem. Doskonale wpływa na ludzkie samopoczucie - pobudzając zdolności organizacyjne, ułatwiając zapamiętywanie i kojarzenie. Wskazane jest więc by stosowany był w pomieszczeniach, w których się uczymy i pracujemy: gabinetach, pokojach uczniów, pokojach dziennych i jadalni. 


Niebieski
Uznawany jest za kolor działający uspokajająco. Przypisuje mu się łagodzenie napięcia w stresujących sytuacjach, zwiększanie intuicji i kreatywności. Znakomicie sprawdza się we wnętrzach związanych z relaksem i wypoczynkiem. Może być stosowany w sypialni, łazience i kuchni. 
Należy jednak pamiętać, że hamuje apetyt, więc wskazany jest umiar.


Pomarańcz
Jest barwa o niezwykle pozytywnej energii, przywodzącą na myśl ciepło i wygodę. Pozwala uwolnić się od złych emocji. Powoduje wydzielanie soków trawiennych i wzmocnienie odczuwania głodu. Idealnie nadaje się do jadalni oraz kuchni.


Fiolet
silnie oddziałuje na ludzką psychikę. Wycisza, więc jest pomocny w leczeniu nerwic. Wpływa na rozwój intuicji oraz pobudza wyobraźnię. Rzadko stosuje się go jednak samodzielnie, częściej w połączeniach. 


Zieleń ma właściwości uspokajające. Zmniejsza napięcie, obniża ciśnienie. Idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy się zrelaksować. 

 Dobór kolorów, jak już wspomniałam jest niezwykle ważny. Warto dopasować kolorystykę do funkcji pomieszczenia i własnej osobowości, by czuć się dobrze w swoim domu.
A Wy jakie kolory preferujecie? Stawiacie na tradycyjne stonowane barwy czy raczej wolicie eksperymentować?


Komentarze

  1. Fajny artykuł, rzeczywiście, nie każdy pamięta o tym, że kolory to nie tylko nieznaczący dodatek i fanaberia, ale naturalna siła, która może mieć określony wpływ na nasze samopoczucie i psychikę. Kiedyś traktowałam to z przymrużeniem oka, jednak, kiedy przemalowałam mój krwistoczerwony pokoik na subtelny niebieski, na własnej skórze (a właściwie nerwach;)) odczułam, że kolor naprawdę ma znaczenie:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje