W rosyjskim stylu...

Jakiś czas temu na blogu pojawił się cykl postów poświęconych stylom wnętrzarskim. Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym z tej serii - dotyczącym stylu rosyjskiego, który jest synonimem luksusu i przepychu. Choć wydawać by się mogło, że jest on zarezerwowany jedynie do wielkich pałaców czy wielkich domostw to w dzisiejszych czasach również idealnie się sprawdza w mieszkaniach.Wystarczy jedynie zadbać o odpowiedniej kompozycji, dobraniu pasujących dodatków, barw i detali.
Styl rosyjski a właściwie bizantyjsko - rosyjski swój początek wziął z architektury sakralnej Imperium Rosyjskiego czyli od połowy XIXw. do upadku caratu w Rosji. Charakteryzując go można najprościej powiedzieć, że jest on bogato zdobiony. Pojawiają się ciężkie, ciemne, drewniane meble i podłogi, a na nich grube ręcznie tkane dywany o klasycznych wzorach. 
Ciemne, drewniane meble o których mowa w przypadku rosyjskiego stylu - nadają wnętrzom elegancji. Niewątpliwie te które idealnie wkomponują się do wnętrza można znaleźć w sklepach z antykami i na pchlich targach, bowiem modne były w Polsce przed II wojną światową w domach arystokracji.
Pomiędzy przestrzenią, ciężkimi meblami i dekoracjami najważniejsze są proporcje. Nie można przesadzić z detalami, które bądź co bądź muszą być harmonijnie dobrane. Pozwala to stworzyć we wnętrzu efekt piękna, elegancji, komfortu i ciepła. Warto jednak pamiętać by nie zatrzeć granicy pomiędzy prawdziwym carskim szykiem a krzykliwym przeładowaniem dekoracjami.
Wiele z nas spytanych o to co tak naprawdę charakteryzuje wnętrza w stylu rosyjskim miało by z tym nie lada problem. Otóż powinno być ono przede wszystkim zachowane w stonowanych barwach. Szczególnie polecane są odcienie beżu, brązu oraz złota. By zachować efekt lekkości warto pomyśleć o pozostawieniu białych ścian i uzupełnieniu ich kolorowymi akcentami w postaci barwnej ceramiki lub symbolu Rosji - błyszczącego samowara.
Zasłony lniane, bogato ozdobione koralikami, serwetki i koronki, bogate wzory na tapicerowanych meblach, kryształowe lustro oraz złocone ramy. Wszystko to razem dodaje wnętrzom ciepła i komfortu.
Ważnym akcentem niemal każdego wnętrza w rosyjskim stylu jest piękny piec ze zdobionych płytek. W nowoczesnym wydaniu może zostać zastąpiony kominkiem wykończonym kaflami. W Rosji piec jest prawdziwym sercem domu, miejscem odpoczynku i niezobowiązujących rozmów.

I jak Wam się podobają wnętrza w rosyjskim stylu? Przypadły Wam do gustu?

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje