Walentynki na świecie

Kilka dni temu pojawiły się posty nawiązujące do zbliżającego się święta zakochanych - powszechnie znanego pod nazwą - Walentynek. Nie mogłam wobec tego w tym dzisiejszym dniu nie wspomnieć o samym święcie, które to obchodzone jest na całym świecie, choć nie koniecznie w ten sam sposób.


 Zdjęcia: Źródło

W Stanach Zjednoczonych - Walentynki są świętem adresowanym nie tylko do par, ale do wszystkich. Otrzymują oni zgodnie ze zwyczajem drobny prezent, najczęściej w postaci bombonierki w kształcie serca. 

Co ciekawe, we Francji Walentynki uznane są za święto narodowe. Obchodzi się je hucznie i pachnąco a zamiast tradycyjnych kartek z życzeniami ukochanej osobie wysyła się bukiet kwiatów. Zwyczajem stało się także zaproszenie do teatru, które stanowi swoiste preludium przed romantyczną kolacją.  


 Zdjęcie: Źródło

Z równie romantycznej natury znani są także Włosi, którzy 14 lutego szczególnie celebrują. Króluje wówczas czerwień, obecna niemal wszędzie. Panowie wybierają dla swoich ukochanych czerwoną bieliznę a panie szerszy asortyment garderoby również w takim kolorze. 
W miejscu spoczynku św. Walentego - patrona Zakochanych - dzień ten ma specjalne miejsce w kalendarzu. W niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto zaręczyn, na które to przybywają pary z różnych stron świata by ślubować sobie miłość i wierność. 

 Zdjęcie: Źródło

Nieco inaczej święto to celebrowane jest w Hiszpanii. Tam mieszkańcy dbają by prezenty, którymi obdarowują tę ukochana osobę były przede wszystkim praktyczne. Nikogo więc nie dziwi, kiedy po rozpakowaniu upominku oczom ukazuje się sprzęt agd lub elektroniczny gadżet. 

Dla porównania święto to w odległej Japonii ma nieco odmienny charakter. Tam bowiem to kobiety obdarowują mężczyzn słodkimi upominkami. Nie dotyczy to jednak tylko ukochanej osoby ale również członków rodziny, znajomych i współpracowników. Różnicuje się jedynie rodzaj czekoladek, które wręczają. Własnoręcznie wykonane otrzymują najbliżsi natomiast zagraniczne - ci mniej znani.
W ramach wdzięczności za 14 II panowie obdarowują swoje kobiety 13III w tzw. " Biały dzień".

Walentynki przyjęły sietakże w Polsce. W tym to właśnie dniu najchętniej obdarowywane są tzw. drugie połówki. Największym zainteresowaniem cieszą się wówczas kwiaty, czekoladki oraz inne drobne upominki. 

A Wy co sądzicie o święcie zakochanych? Podoba Wam się to celebrowane w Polsce czy chętniej wybrałybyście zwyczaje pochodzące z innego kraju?

Komentarze

  1. My kochamy się na co dzień, a w ten dzień obdarzamy się małym prezentem z okazji kolejnej rocznicy zaręczenia.. Będę tu zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie całkiem miłe święto ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje