Zastosowanie płyty HPL w wystroju

W jednym z poprzednich postów, po dłuższej przerwie wróciłam do tematów związanych z wystrojem wnętrz. Dziś mam dla Was kolejny wpis również zachowany w tej tematyce, gdzie głównym bohaterem będzie płyta HPL a więc high plessure laminate a więc jak nazwa wskazuje - laminat produkowany pod wysokim ciśnieniem. Powstaje ona z kilku lub kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą. W wyniku działania dużego nacisku i wysokiej temperatury powstaje wspomniane już tworzywo, które wykazuje dobre właściwości wizualne i jest odporne na niekorzystne warunki wewnętrzne i zewnętrzne. Świetnie sprawdza się jako zamiennik drewna, metalu czy innych tworzyw sztucznych. Dzięki swym właściwościom ma wiele różnych zastosowań. Wykorzystuje się je zarówno na zewnątrz jak  i wewnątrz. Jeśli chodzi o pierwszą grupę to najczęściej płyta HPL znajduje zastosowanie jako płyta elewacyjna, balustrada i element zabudowy balkonu, ogrodzenie i podbitka dachowa. Oczywiście są to tylko nieliczne możliwości i rozwiązania. Wiele zależy od pomysłowości i wyobraźni. Może pełnić zarówno funkcję praktyczną jak i ozdobną. 


Trzeba jednak pamiętać, by na zewnątrz montować płyty z filtrem UV, chroniącym przed utratą koloru w wyniku promieniowania słonecznego. Choć już wspomniane zastosowanie pokazuje różnorodność i uniwersalność to jest to dopiero początek. Płyta HPL bowiem równie dobrze sprawdza się we wnętrzach. Najczęściej stosuje się ją jako kabinę wc, kabinę natryskową, ściankę działową, blat umywalkowy, przegrodę pisuarową, okładzinę ścienną, mebel kuchenny, mebel łazienkowy, szafkę ubraniową, element skrytki depozytowej, szafkę fitness, parapetu wewnętrznego i przegrody antywirusowej. Wbrew pozorom użycie ich we wnętrzu nie rodzi mniejszych wymagań pod względem wytrzymałości. Dodatkowo doskonale zastępuje metal i drewno, a przy tym jest lżejsza i bardziej funkcjonalna. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie jeśli chodzi o nowo budowane lub remontowane obiekty.

Lekkość i funkcjonalność to zaledwie niewielka cząstka zalet płyty HPL. Trzeba dodać że jest ona wodoodporna, wytrzymała, podatna na obróbkę, estetyczna, łatwa w utrzymaniu czystości i sterylności, trudnopalna lub niepalna a przy tym stosunkowo niedroga. Tym samym mogłoby się wydawać, że jest to materiał idealny. Ale czy aby na pewno? 


Otóż niestety płyta HPL ma również swoje wady lub jak kto woli słabe strony. Na początek to że wymaga takich samych warunków po obu stronach a więc mocowania mechanicznego lub klejenia. Konieczna jest odpowiednia siatka mocowań. Musi być sezonowana tam, gdzie będzie zamontowana. Najlepiej by była instalowana w pomieszczeniach suchych, zamkniętych o stałej temperaturze i wilgotności. Niewłaściwe przechowywanie wiąże się z możliwością powstania odkształceń. Jak widać nie jest to łatwy temat. Wymaga wiedzy o przechowywaniu, przetwarzaniu instalacji. Należy więc zawsze zapoznać się z instrukcjami i tu odsyłam Was na https://mediplex.pl/ - stronę internetową producenta detali i elementów tworzyw sztucznych o najwyższej jakości, który może pochwalić się niezwykle bogatą kolekcją płyt HPL, do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz. 

Różnorodna paleta kolorów - od bieli, szarości, czerni, zieleni i czerwieni, pozwala każdemu klientowi znaleźć coś dla siebie. Stosuje się je jako wypełnienie balustrad, okładzin i mebli. Jednak najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni i łazience, ponieważ należą one do pomieszczeń wysoce podatnych na zużycie. Brud będący wynikiem stałego użytkowania, wilgoć czy opary niszczą meble, czyniąc je bezużytecznymi i koniecznymi do wymiany. Zastępując je płytami HPL zyskujemy mocniejsze meble, odporne na temperaturę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Blaty z HPL świetnie imitują takie materiały jak marmur czy drewno a są od  nich znacznie trwalsze. Tym samym dłużej wyglądają estetycznie przez co jest to inwestycja na dłużej. Zwłaszcza, że można dostosować je pod względem ceny do zasobności portfela. Jeśli więc szukacie tanich a zarazem trwałych i estetycznych materiałów to znajdziecie je w przedsiębiorstwie Mediplex, które funkcjonuje na rynku od 1999 r., jako dystrybutor tworzyw sztucznych na terenie całego kraju. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że cieszy się ono zaufaniem i jest otwarte na nowe technologie. 

Wpis sponsorowany.

Komentarze

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje