Klocki Lego - dlaczego warto je kupić?

Kupno prezentu niejednokrotnie nastręcza mi niemałe trudności. Szczególnie jeśli tą obdarowaną osobą ma być dziecko. Zawsze staram się, by kupiony przeze mnie prezent był czymś zaskakującym i niecodziennym. Nie ukrywam jednak, że nieco utrudniają mi to upodobania obdarowywanych przeze mnie dzieci, które często ograniczają się do kolejnej lalki lub traktora. Nie raz biłam się z myślami, czy może nie powinnam kupić czegoś innego, nawet jeśli miałoby się to nie spodobać. Ostatecznie jednak wolałam bezpieczniejszą opcję, bez ryzyka że nie przypadnie im do gustu. Teraz, patrząc z perspektywy czasu myślę, że przy kolejnej nadarzającej się okazji zaryzykuję i kupię im klocki Lego. 


Wierzcie mi bądź nie, ale bardzo obojętnie podchodziłam do klocków Lego, nie dostrzegałam drzemiącego w nich potencjału i nawet przez myśl mi nie przeszło, że mogą one mieć tak dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Zapomniałam już ile radości w dzieciństwie mnie samej sprawiała zabawa nimi. Dopiero dziś, po głębszym zastanowieniu, dotarło do mnie że jest to naprawdę świetna propozycja prezentu, niejednokrotnie lepsza niż kolejna oklepana lalka czy niemal identyczny traktor. Klocki Lego bowiem oddziałują na dzieci kompleksowo, zapewniając przy tym zabawę na najwyższym poziomie.

Ktoś, kto podobnie jak ja, przez długi czas nie miał do czynienia z klockami Lego, może pomyśleć że jest to produkt przeznaczony dla większych dzieci. Tymczasem została stworzona specjalna seria klocków o nazwie Lego Duplo, która przeznaczona jest dla maluchów już od 1 roku życia. Powstały one z myślą o przyswajaniu podstawowych umiejętności przez maluchy. Zatem prócz tego że są znacznie większe od tych wszystkim dobrze znanych to jeszcze są kolorowe i mają przeróżne kształty. Obserwując kolejne zestawy klocków Lego można by rzec, że "rosną" one z dzieckiem. Wraz ze wzrostem jego umiejętności poszczególne elementy są mniejsze, a tworzenie konstrukcji wymaga większej precyzji, co wiąże się z treningiem rączek.


Możecie pomyśleć, że na tym koniec ich dobroczynnego wpływu. Tymczasem to dopiero początek. Nie można nie wspomnieć tu o rozwoju kreatywności u dziecka. Oczywiście niektórzy mogą polemizować ze mną, twierdząc jakoby nie było o tym mowy, bo przecież w zestawie dołączona jest instrukcja. Trudno jest się z tym nie zgodzić ale trzeba przyznać, że zawiera ona jedynie propozycję tego, co możemy zbudować przy użyciu tych klocków. W żaden sposób jednak producent nie ogranicza użytkownika, daje mu narzędzie do budowania własnych konstrukcji, gdzie jedynym ograniczeniem może być jego wyobraźnia. 

Klocki Lego nie są zabawką na chwilę. Często wymagają od dziecka skupienia, uczą spostrzegawczości i cierpliwości. Angażują dziecko do poszukiwania niezbędnych elementów, co nie zawsze jest proste i udaje się od razu. Ta pozornie prosta czynność może wiele powiedzieć o dziecku i jego osobowości. Widać czy jest ono wytrwałe. Czy łatwo się nie poddaje? Albo nie wpada w złość. 


Choć dzieci uwielbiają bawić się klockami w samotności to z pewnością nie pogardzą możliwością budowania wspólnie z innymi dziećmi albo dorosłymi. Będą jednak musiały mieć na uwadze inne potrzeby i wykazać się nieco innymi umiejętnościami niż dotychczas, co w konsekwencji pozwoli im lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach społecznych. 

Jeśli więc zastanawiacie się nad kupnem klocków Lego dla Waszych dzieci to zapewniam Was, że jest to inwestycja na lata. Nie musicie obawiać się, że z czasem kupione przez Was zestawy się zdezaktualizują i nie będą do siebie pasować. Śmiało możecie wybierać pomiędzy wieloma konkretnymi zestawami jak chociażby lego Friends albo Lego Disney Princess. Dla nieco starszych dzieci interesujące mogą się okazać Lego City lub Technic. Dużą popularnością cieszą się również zestawy dla fanów Harrego Pottera, Hobbita oraz Marvela. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. 

A Wy znacie klocki Lego? Wręczacie je Waszym dzieciom czy wolicie jakieś inne upominki? 

Komentarze

  1. Oczywiście,że znamy klocki LEGO i je uwielbiamy.Wczesniej głównie rządziły u nas LEGO Duplo,a aktualnie LEGO Friends :)

    OdpowiedzUsuń
  2. oj coś o tym wiem, takie klocki to świetna zabawa dla dzieci... i dla dorosłych też :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje