Francja - elegancja czyli wnętrza w stylu francuskim

Witajcie, wiele czasu upłynęło od czasu kiedy to na moim blogu po raz ostatni pojawił się post o tematyce wnętrzarskiej. Dotychczas mówiąc o wnętrzach skupiałam się często na poszczególnych stylach. Dlatego też i dzisiaj chcę nieco przybliżyć Wam ten inspirowany Francją, który bardzo mnie zachwyca. 

Zdjęcie: Źródło

Zapewne zastanawiacie się czym tak naprawdę charakteryzuje się ów styl. Otóż jednym z głównych jego założeń jest jasna kolorystyka ścian oraz mebli. Przeważnie są to subtelne, pastelowe barwy. We wnętrzach króluje przepych, luksus oraz blask. Przez co zyskują one szykowny, elegancki styl.  Jest to zupełne przeciwieństwo stylu minimalistycznego.  Jest to styl, nastawiony na przytulność oraz wygodę.Zdjęcia: 12

Zdjęcie: Źródło

Wnętrza inspirowane stylem francuskim bez wątpienia zachwycają w każdym nawet najdrobniejszym szczególe. Jedną z dominujących cech jest tu symetria, przejawiająca się w parzystej liczbie sprzętów, dekoracji i dodatków. 

Zdjęcie: Źródło


 Zdjęcie: 56


 Zdjęcie: 78

              

Nie mogą one również obejść się również bez sprzętów - tzw. ludwików czyli stylizowanych mebli na te z XVII I XVIII w. ( a wiec foteli, szezlongów czy komód itp.). Powinny być one przede wszystkim lekkie, ozdobne, eleganckie oraz posiadać eliptyczne zaokrąglone kształty w kolorze bieli ze złoceniami. Meble pojawiające się we wnętrzach na ogół są autentyczne, poddawane jedynie drobnym zabiegom renowacyjnym. Nie może takze zabraknąć innego typowego elementu, jaki stanowią tu ozdobne, rzeźbione toaletki w jasnych, pastelowych kolorach. 


Zdjęcie: Źródło

Na uwagę zasługuje również fakt iż wnętrza te powinny posiadać okna i przeszklenia jak również dekoracyjne zdobienie ścian, sufitów, które nadają pomieszczeniom charakteru. 

Mile widziane są wszelkie dekoracyjne detale w postaci poduszek ozdobnych, karniszy czy frędzli, dzięki którym pomieszczenia zyskują wspomniany przeze mnie przytulny i komfortowy klimat. Styl ten kocha światło, stąd też tak licznie pojawiają się wszelkiego rodzaju lampy, lampiony, lustra, kryształowe wazony oraz żyrandole. 

Francuzi są narodem bardzo dumnym ze swojej tradycji stąd też jak wspomniałam przejawia się ona w ich wnętrzach. Mnóstwo jest w nich rodzinnych pamiątek, zabytkowych mebli oraz drobiazgów odziedziczonych po przodkach. Nieco nowoczesności można dostrzec jedynie w kuchni i łazience i to tylko ze względu na urządzenia i sprzęty ułatwiające codzienne życie. 

Francuzi słyną z doskonałego gustu i wyjątkowego wyczucia smaku. Nikt tak jak oni nie potrafi łączyć współczesności z przeszłością - nowego ze starym...

Podstawą kuchni w stylu francuskim jest naturalność a jednocześnie luksus oraz elegancja w najlepszym wydaniu. Elementami, które je tworzą są jasne, drewniane meble, często obite eleganckim materiałem oraz dbałość o najdrobniejszy szczegół. 

Zdjęcie: Źródło
Zdjęcie: Źródło

Do kuchni w stylu francuskim zamiast tradycyjnego stołu często wybiera się tzw. wyspy, które dumnie górują nad wnętrzem nadając mu odpowiedniego charakteru.

Istotne jest również to by zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Im więcej światła w pomieszczeniu tym lepiej. Wiele uwagi poświęca się tu oknom, które prócz tego że mają być duże i przestronne powinny również być odpowiednio przystrojone a więc należy umieścić tam świeże kwiaty w wazonach oraz zioła w doniczkach. 

Zdjęcie: Źródło

Zdjęcie: Zdjęcie
Zdjęcie: Źródło


Styl francuski w łazienkach ma swoje korzenie w epoce baroku i klasycyzmu. Jest on wyjątkowo bogaty w dodatki. Urządzenia łazienkowe, meble jak i wspomniane dodatki jest symetryczny a niemal wszystkie elementy występują parami. 

Często wykorzystywanymi materiałami jest tu drewno i kamień - obecne na ścianach i podłodze. Nawet w przypadku łazienki nieodzownym elementem jest tu bogato zdobiony żyrandol. 

W stylu francuskim dozwolone jest mieszanie stylów, co łatwo daje się zauważyć. Występuje bogato zdobiona armatura, klasyczne kształty mebli oraz wanien. 

Zdjęcie: Źródło

Zdjęcie: Źródło

Zdjęcie: Źródło
Zdjęcie: Źródło

Jak podobają Wam się wnętrza w stylu francuskim? Jest w nim coś takiego co szczególnie chciałybyście zapożyczyć do Waszych wnętrz?


Komentarze

 1. Bardzo podobają mi się wnętrza w takim stylu, szczególnie te jasne w pastelowej kolorystyce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zachwyciły do tego stopnia ze musiały sie tu ukazać.

   Usuń
 2. dla mnie troche zbyt bogate zdobienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Wnętrza są bardzo piękne :) Ja lubię takie zrobione na bogato i z przepychem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urzekły mnie na tyle że nie mogłam się oprzeć :)

   Usuń
 4. Dobrze bym się czuła w takich wnętrzach. Są piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mają coś w sobie że aż trudno im się oprzeć :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje