W kilku słowach o Puławach i bliskiej okolicy Puławy to miasto dynamicznie rozwijające się i dążące do nowoczesności. O jego atrakcyjności stanowią liczne zabytki oraz otaczająca przyroda. Miasto jest przyjazne zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Słynie przede wszystkim z pałacu Czartoryskich, ulokowanego w centrum otaczającego go parku. Prócz wspomnianego obiektu na turystów czeka również mini architektura we wspomnianym już parku. Grzechem było by tu nie wspomnieć o takich zabytkach jak:
  • Dom Gotycki - słynący z przechowywania eksponatów zbiorów narodowych i kolekcji sztuki europejskiej. Swego czasu przebywał w nim obraz  "Dama z  łasiczką" Leonarda da Vinci, „Autoportret” Rafaela i „Miłosierny Samarytanin” Rembrandta.
  • Świątynia Sybilli - pierwsze polskie Muzeum, w którym księżna Izabella Czartoryska zgromadziła pamiątki związane ze świetnością Rzeczypospolitej
  • Domek Grecki - obecnie mieszczący siedzibę Biblioteki Miejskiej. 
  • Brama Rzymska  na wzór Łuku Tryumfalnego Tytusa w Rzymie
  •  Altana Chińska wzorowana na typie chińskiej pagody.
To tylko nieliczne  z zabytków miasta Puławy. Zamieszczony przeze mnie plan osady pałacowej pozwoli Wam na bliższe poznanie zabytków oraz ich rozmieszczenia.
Mówiąc o parku książąt Czartoryskich nie można pominąć walorów przyrodniczych, które nie są mniej istotne jak te o znaczeniu historycznym. Jest to bowiem raj dla botaników, ze względu na występowanie wielu gatunków drzew w tym również i egzotycznych. Występujące licznie drzewa są schronieniem dla mieszkających w okolicy ptaków.
Puławy i ziemia puławska to idealne miejsce dla miłośników wycieczek rowerowych i turystyki pieszej.
W powiecie funkcjonują cztery trasy rowerowe:
Czerwony szlak rowerowy: Puławy - Końskowola - Skowieszyn - Zbędowice - Parchatka - Włostowice  - Puławy
Niebieski szlak rowerowy: Puławy - Gołąb - Piskory - Bałtów - Puławy
Zielony szlak rowerowy: Puławy - Kazimierz Dolny - Janowiec - Puławy
Żółty szlak rowerowy: Puławy - Osiny - Sielce - Końskowola - Młynki - Puławy

Ze względu na bliskie położenie w sąsiedztwie miasta skupiska wąwozów nie może również zabraknąć atrakcji dla wspomnianych przeze mnie amatorów pieszych wędrówek, dlatego też występują szlaki spacerowe Puław i okolic:

Szlak Siecią Wąwozów Lessowych (czarny)
Szlak prowadzi zachodnim skrajem Płaskowyżu Nałęczowskiego i Małopolskim Przełomem Wisły przez tereny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Długość szlaku to 11,5 km.


Szlak Nadwiślański (niebieski)
Jeden z najdłuższych na Lubelszczyźnie – jego długość wynosi prawie 109 km. Zaczyna swój bieg w Annopolu i wiedzie przez Kazimierz Dolny, Puławy, a kończy się w Dęblinie.


Szlak im. Wincentego Pola (zielony)
Szlak biegnie z Puław przez Kazimierski Park Krajobrazowy, Równinę Radomską wzdłuż Małopolskiego Przełomu Wisły do Janowca. Długość trasy wynosi 17 km.


Szlak Kapliczek Ziemi Wojciechowskiej
Szlak wiedzie obok 13 przydrożnych kapliczek wybudowanych przez mieszkańców gminy. Przebieg trasy: Sporniak – Palikuje – Wojciechów – Ignaców – Romanówka – Cyganówka – Halinówka – Kolonia Wojciechów I – Kolonia Wojciechów V

Szlak Młynów Wodnych Rzeki Bystrej
Trasa: Palikuje – Maszki – Kol. Wojciechów – Stary Gaj – Nowy Gaj – Charz – Nałęczów – Wąwolnica – Mareczki – Bartłomiejowice – Zawada – Rzeczyca – Witoszyn – Celejów – Wierzchoniów – Bochotnica. Długość trasy wynosi ok. 33 km. 
/ powyższe informacje pochodzą ze strony UM w Puławach/

Bogata jest także oferta spływów kajakowych za sprawą bliskości rzeki Wisły, Wieprza i Kurówki. a teraz kilka zdjęć z urokliwego miasteczka jakim są Puławy.

/Świątynia Sybilli/

/Rzeźba Tankred i Klorynda/
/Altana Chińska/

/Pałac Czartoryskich/
 Wydawać by się mogło, że Puławy mogą przyciągać turystów jedynie latem czy wiosną, póki nie spadnie pierwszy śnieg i nie okryje parku. Dla niektórych dopiero wówczas zaczyna się prawdziwa frajda. Czemu?
Za sprawą atrakcji w postaci wyciągów narciarskich w pobliskich miejscowościach: Rąblowie, Celejowie i Parchatce. 
Tak bez końca mogłabym Wam pisać o mieście Puławy, jednak postawiłam sobie za cel, że wspomnę też o miastach składowych tzw. trójkąta turystycznego, który to przybiera i formy czworokąta. czyli Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów oraz Jako czwarty Janowiec. 
Myślę, że Kazimierz Dolny ostatnimi czasy jest powszechnie znany za sprawą choćby cyklicznych imprez, które właśnie tam się odbywają. Jednak po krótce w kilku słowach. Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad brzegiem rzeki Wisły. Znane jest zapewne większości za sprawą rynku, w centrum miasta, zamku czy baszty. Coraz mniejsze grono zna znajdujące się tam liczne muzea m.in. : Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, Kamiennice Celejowską, Muzeum Sztuki Złotniczej czy Muzeum Przyrodnicze. Prócz licznych zabytków miasteczko to ma do zaoferowania wiele imprez cyklicznych. Wśród najbardziej popularnych niewątpliwie znajduje się Festiwal Filmowy, który na dobre zadomowił się w miasteczku i przyciąga nie tylko rzesze kinomanów ale również szerokie grono znanych osobowości ze świata filmu. Nie jest to jednak jedyne wydarzenie w miasteczku, które cieszy się dużą popularnością. Warto wymienić również Letnie Wieczory Muzyczne, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych czy Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. 
/Kazimierz Dolny//Kazimierz Dolny - Rynek/

 
/Kazimierz Dolny /Otóż natura stanowi największy wdzięk Nałęczowa. (...) Gdy twej poetycznej naturze nie wystarcza park - możesz pójść do lasu albo w pole, albo na łąkę. A jeżeli masz ochotę do wycieczek górskich, znajdziesz tu i góry rozmaitej postaci, tudzież na parę wiorst długie wąwozy. Jeżeli tęsknisz do wody, masz i wodę bądź w formie stawu, (...), bądź w formie rzeczki, która wężowym ruchem przemyka się przez łąkę między grabami i wierzbami.
Bolesław Prus, "Kurier Warszawski" 1885, nr 155 

Nałęczów leży w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Jest to sanatorium kardiologiczne. Słynie przede wszystkim z Parku Zdrojowego z obiektami sanatoryjnymi, Pałacu Małachowskich, zabytkowych willi oraz muzeów Żeromskiego i Prusa. Bliżej o zabytkach i samym Nałęczowie można poczytać na stronie miasta: http://naleczow.pl
a teraz coś miłego dla oka czyli zdjęcia z Nałęczowa
/Nałęczów - uzdrowiskowe miasto Bolesława Prusa/

/Pałac Małachowskich/
Nałęczów to również gratka dla amatorów pieszych wędrówek po wąwozach lessowych oraz miłośników relaksu w spa. 
/SPA - Nałęczów/


a to już wspomniane lessowe wąwozy, po których spacer z pewnością zapamięta każdy turysta ze względu na panującą niepowtarzalną scenerię, potęgowaną przez licznie występujące korzenie rosnących drzew.
/Wąwóz lessowy w okolicach Nałęczowa/


A na koniec dosłownie w fotorelacji Janowiec.
/Janowiec - zamek/
/Powyższe zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.globtroter.pl/
To oczywiście wszystko w telegraficznym skrócie. Zainteresowanych odsyłam do stron internetowych opisanych miast a najlepiej do odwiedzenia ich, bo tak najlepiej jest poznawać zabytki...
Jednocześnie informuję że nie jest to ostatni post tego typu, który pojawił się na moim blogu. Mam wobec tego nadzieję, że wzbudził on Wasze zainteresowanie i zachęci Was do ponownego zajrzenia tutaj.

Komentarze

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje