Materac - Który wybrać? Czym się kierować podczas wyboru?

Filozofia hygge jest nam szczególnie bliska jesienią i zimą, kiedy to na zewnątrz robi się zimno i szybko zapada zmrok. Nikt by nie przypuszczał, że tak pozostanie także wraz z nadejściem wiosny. Jeszcze do niedawna definicję tego słowa znali jedynie prawdziwi miłośnicy skandynawskiego stylu życia. Obecnie słowo to na dobre zagościło w polskich słownikach. Trudno się temu dziwić, bo ta niezwykle prosta filozofia jest najlepszą drogą do osiągnięcia szczęścia. 


Na pierwszym miejscu stawia dostrzeganie drobnych przyjemności, radość ze spędzania czasu z najbliższymi oraz świadomy wybór otaczających nas przedmiotów. Filozofia hygge dąży więc przede wszystkim do tego by przynosić satysfakcję, wpływać na pozytywne samopoczucie i stan zdrowia, poprzez odpowiednią aranżację wnętrz i doborze dodatków. Warto więc wprowadzić te zasady do swojego życia - poczynając od sypialni - bo jak dowiedziono naukowo wypoczęci lepiej radzimy sobie ze stresem, rzadziej zapadamy na choroby cywilizacyjne i żyjemy dłużej. Nie było by to jednak możliwe bez dobrego snu, który definiuje nasze dobre samopoczucie i chęci do działania. Warto więc kompleksowo podejść do urządzania sypialni, tak by panowała w niej intymna i przytulna atmosfera, sprzyjająca regeneracji sił. I choć z definicji filozofia hygge, mówi o minimalizmie wzorowanym na skandynawskim stylu to nie zawsze jest on wskazany.

 Pozwólmy sobie na wszystko to, co da poczucie komfortu i spełnienia. Niech będzie to większa ilość pledów, poduszek czy nastrojowe światło. Nie można tu jednak pominąć tak ważnego aspektu wyposażenia sypialni, jakim jest kupno odpowiedniego rodzaju materaca. Dopasowanie go jest kwestią indywidualną, bo jak wiadomo każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania.

Jedni lubią miękkie https://dreamsdesign.pl/oferta/materace podczas gdy inni twardsze. Nie zawsze jest tak, że od razu potrafimy określić określić swoje preferencje, dlatego przed zakupem dobrze było by mieć możliwość wypróbowania go. Na szczęście salony meblowe pozwalają na to i swobodnie można ułożyć się na każdym dostępnym materacu, wybierając ulubioną pozycję. Jeśli takie ułożenie ciała sprawi, że osiągniemy błogostan a oczy same zaczną się zamykać, będzie to oznaczać, że trafiliście na ten właściwy.


Przed zakupem możecie nieco poczytać o materacach, ich typach i właściwościach. Zastanówcie się nad tym, w jakiej pozycji najczęściej śpicie, jaką twardość preferujcie i co było by najbardziej pożądane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możecie udać się po pomoc do sprzedawcy, który z pewnością będzie służył radą. Pamiętajcie jednak o tym, że  pośpiech jest tu złym doradcą. Nie kupujecie przecież ozdobnego mebla, którego będziecie używać od święta. Chodzi tu o Wasze zdrowie i dobre samopoczucie. 

Najistotniejszymi parametrami przy wyborze materaca, na które powinniście zwrócić uwagę jest długość, wysokość i twardość. Twardość materaca najczęściej oznaczana jest jako H1, H2 i H3. H1 jest najbardziej miękki, H2 - średnio miękki a H3 - średnio twardy. Jest jeszcze H4 - bardzo twardy. Jednak to pierwsze trzy wybierane są najczęściej. To na jaką twardość się zdecydujemy zależy od naszej wagi. Materac H1 przeznaczony jest dla osób o wadze mniejszej niż 60 kg, H2 dla tych o wadze od 50 do 80 kg a H3 - od 80 do 100 kg. 

Wysokość materaca zależy od rodzaju materiału, z którego został wykonany. Materace piankowe mają zazwyczaj poniżej 20 cm podczas gdy lateksowe i sprężynowe są nieco wyższe. Jeśli mowa o długości to jest ona zazwyczaj taka sama i wynosi 200 cm. Dla szczególnie wysokich osób polecane są wydłużone materace o długości 220 cm. 


Nie bez znaczenia jest tu również rodzaj materiału, z którego materac został wykonany. Mamy tu do wyboru materace piankowe, sprężynowe i lateksowe. Najpopularniejsze spośród nich są materace piankowe poliuretanowe, które wykonywane są z taniego tworzywa o nieco niższej jakości. Ich zaletą jest  lekkość. Można je więc z lekkością przenosić. Niestety maja również wadę  - szybko się odkształcają i nie wracają do naturalnego kształtu. Inaczej jest z materacami z pianki termoelastycznej, określanej jako memory, która dopasowuje się do kształtu ciała i po odkształceniu wraca do poprzedniej formy. 

Drugie z kolei, materace sprężynowe są nadal popularne i nie brak im zwolenników. Posiadają dużą ilość sprężyn, która sprawia, że dopasowują się do kształtu ciała.Często w ich składzie można znaleźć dodatek włókna kokosowego lub owczej wełny, które dobrze pochłaniają wilgoć, zapewniają właściwą cyrkulację powietrza, wpływają na krążenie krwi i zmniejszają bóle reumatyczne. 

Jest jeszcze trzeci rodzaj - materace lateksowe, należące do materacy piankowych, które mają mnóstwo cennych właściwości i szczególnie poleca się je alergikom. 

A Wy macie macie już swój materac? Jaki materac przypadł Wam do gustu? Czym się sugerowaliście, podczas wyboru? Polecacie jakiś szczególnie? 

                                                            * Artykuł sponsorowany

Komentarze

  1. Ja materacu nie mam ;) Mam tapczan :D

    OdpowiedzUsuń
  2. oho powiem szczerze, ze jeszcze nigdy sama nie kupowałam ani nie wybierałam materacu ;D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje