Zadośćuczynienie jako forma odszkodowania

Drogie moje, dzisiaj dla odmiany po poście lekkim i przyjemnym, mam dla Was kolejny tym razem z cyklu tych poważnych. Na dobre rozpoczęła się jesień z deszczem, pluchą i mgłą. Kierowcy nie zawsze potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jakże różnej od tej, która towarzyszyła im dotychczas. Nikomu oczywiście tego nie życzę ale w takich warunkach, o wypadek komunikacyjny nie trudno. Dobrze więc byłoby żebyście wiedziały jak postąpić w gdyby Wam lub Waszym bliskim coś takiego się przydarzyło.

zadośćuczynienie2

Świadomość Polaków z roku na rok jest coraz większa w związku z tym walczą w sądach o zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC, mając nadzieję na wyższe kwoty niż te proponowane przez ubezpieczyciela. W walkę o pieniądze włączają si kancelarie odszkodowawcze. Jedną z nich jest Kancelaria AIF - nowoczesna spółka prawnicza, funkcjonująca na terenie południowo - zachodniej Polski.

AIF Kancelaria

AIF Kancelaria sp. z o.o.
ul. Żernicka 253
54-510 Wrocław
tel. 71 3490919
e-mail: info@aif.com.pl

Kancelaria pomaga poszkodowanym w wypadkach oraz ich bliskim w uzyskiwaniu wysokich świadczeń od towarzystw ubezpieczeniowych. Działa zarówno na terenie kraju jak i Europy. Wiele lat doświadczenia, pozwoliło kancelarii wypracować skuteczne metody uzyskiwania najwyższych odszkodowań dla klientów. Pracujący tam ludzie do każdej sprawy podchodzą w sposób rzetelny i indywidualny. Współpracując z AIF mamy pewność, że otaczają nas najlepsi prawnicy, radcy prawni, mediatorzy sądowi i rzeczoznawcy. Tak kompleksowe podejście gwarantuje Wam trafną ocenę doznanych obrażeń ciała i szkód rzeczowych, dając szansę uzyskania odszkodowania wyższego nawet o 50 % niż wtedy gdybyśmy próbowali wywalczyć je samodzielnie. 

Kancelaria AIF ceni każdego klienta i od lat opiera swoje funkcjonowanie wyłącznie o uczciwe zasady współpracy: nie pobierane są żadne opłaty wstępne, klienci otrzymują indywidualnego opiekuna sprawy oraz dostęp do akt poprzez internetowy panel. Nie muszą martwić się prowizją, ponieważ uzależniona jest ona od osiągniętego przez kancelarię efektu. A odszkodowanie otrzymają w zaledwie 30 dni. Istnieje możliwość bezpłatnych konsultacji odszkodowawczych telefonicznych lub osobistych w siedzibie firmy, gdzie specjaliści przygotowują bezpłatną i niezobowiązującą propozycję prowadzenia sprawy. 

Teraz, kiedy wiecie już gdzie szukać pomocy warto było by zwrócić uwagę na wyjaśnienie różnicy pomiędzy zadośćuczynieniem a odszkodowaniem, które nadal są jeszcze ze sobą mylone. Zacznijmy od tego, że zadośćuczynienie jest zupełnie innym świadczeniem niż odszkodowanie. Odszkodowanie dotyczy wyłącznie szkód o charakterze majątkowym tj. zniszczenia auta, mieszkania, kradzieży telefonu. W przypadku zadośćuczynienia natomiast mamy do czynienia z próbą rekompensaty negatywnych przeżyć - bólu, cierpienia, utraty zdrowia.

Ci wszyscy, którym przyszło ubiegać się o zadośćuczynienie z pewnością wiedzą, że jest to trudniejsze postępowanie niż wtedy gdy ubiegamy się o odszkodowanie, ponieważ nie łatwo wycenić wartość ludzkiego życia czy zdrowia. Kwota przyznana za doznane cierpienia psychiczne i fizyczne ma stanowić odczuwalną wartość ekonomiczną a nie symboliczną. Powinna również zostać utrzymana w rozsądnych granicach, które odpowiadają przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa. Sądy dysponują pewną swobodą jeśli chodzi o przyznawanie zadośćuczynienia, uwzględniając okoliczności zdarzeń.

Każda sprawa o przyznanie zadośćuczynienia rozpatrywana jest indywidualnie i dotyczy konkretnej osoby, nie odnosząc się do stopu życiowej osoby pokrzywdzonej. Istotny jest tutaj rozmiar cierpień fizycznych, długotrwałość leczenia, dolegliwości psychiczne . Sąd bierze pod uwagę wiek poszkodowanego, skutki uszkodzenia ciała a tym samym wpływ na sposób dalszego funkcjonowania, utratę perspektyw poszkodowanego na przyszłość, intensywność i nieodwracalność krzywdy, poczucie bezradności, konieczność korzystania z opieki osób trzecich, utratę możliwości zarobkowania i rozwoju osobistego.

Uwadze nie uchodzi postawa sprawcy, rodzaj  wykonywanej pracy przez poszkodowanego i poczucie nieprzydatności społecznej. Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo i służy pomocniczemu ustaleniu rozmiaru zadośćuczynienia. Do tej pory kwoty zadośćuczynienia przyznawane przez sądy były raczej niewielkie. Obecnie jednak tendencja ta uległa zmianie i daje się zaobserwować zasądzanie coraz wyższych kwot. 

Jeśli Wy lub ktoś z Waszych bliskich był uczestnikiem wypadku, musicie wiedzieć o tym, że zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne nie jest jedynym świadczeniem o które możecie się ubiegać. Dochodzi do tego: zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, leków, dojazdów do placówek medycznych, renta na potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, i rehabilitacją, zwrot zarobków utraconych w wyniku niezdolności do pracy od momentu wypadku i poprzez czas leczenia, jednorazowe świadczenie na przekwalifikowanie się lub założenie działalności. 

* Artykuł sponsorowany

Komentarze

 1. ciężki temat... wszelkie takie "problemy" i sprawy zawsze rozwiązuję z kimś kto się na tym zna... zupełnie nie odnajduję się w takich sytuacjach i nie wiem jak postąpić... Lepiej się poradzić kogoś bliskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiadomo, że lepiej nie mieć żadnych tego typu problemów, ale dobrze wiedzieć, co robić w razie by się coś działo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Excellent post (as always)!Thank you very much :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć, w razie czego :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*
  Mogłabym Cię prosić o kliknięcie u mnie w linki w najnowszym poście, będę Ci bardzo wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech temat rzeka, ludzie są różni. Jak trafi się na normalnego to jest ok, a jak zakapior to tylko kulka w łeb. Mam tak z moją babcią co mi mieszkanie wynajmuje, o grosza się wykłóci, mimo tego, że same zyski ma a ja stratna bo z czubkiem nie idzie się dogadać ;((

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem aby uzyskać maksymalna kwotę odszkodowania jest skontaktować sie z dobrą i doświadczoną kancelarią taka jak ta https://wieksze-odszkodowanie.pl/, która będzie w stanie wywalczyć dla nas to odszkodowanie

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto także pod uwagę wziąć zgłoszenie szkody :) W internecie na pewno znajdziecie dużo informacji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje