Cudowna moc natury: miód

Drogie moje, zima daje się we znaki. Termometry wskazują kilkanaście stopni poniżej zera a i śnieg się wreszcie pojawił. Zaowocowało to tym, że dopadło mnie już kolejne przeziębienie. Na szczęście czuję się już znacznie lepiej a przy okazji postanowiłam podzielić się z Wami cudownymi właściwościami pewnego słodkiego produktu spożywczego. Miód, bo o nim mowa do niedawna znajdował się na liście znienawidzonych przeze mnie produktów. Jednak kiedy dopadło mnie przeziębienie i jak to mówią - " tonący brzytwy się chwyta" - to i ja przeprosiłam się z nim i wreszcie po niego sięgnęłam. Czy okazał się skuteczny w drodze do zdrowia? Tego nie wiem, ponieważ był jednym z wielu "lekarstw", jakie stosowałam. Nie mniej jednak, uznałam że warto jest powiedzieć nieco więcej o jego cudownych właściwościach. Mam nadzieję, że chętnie przeczytacie, a kto wie, może znajdą się tu osoby takie jak ja, które zaprzyjaźnią się z nim na nowo i to wcale nie w tej najoczywistszej formie. A zatem moje drogie, zaczynamy. 

Truskawki, Miód, Listki
Zdjęcie: źródło

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE MIODU

Dobroczynne właściwości miodu znane były już w czasach starożytnych Egipcjan, którzy naczynie z miodem wkładali faraonom do grobowca. Ten słodki nektar, był również od dawna ceniony przez nasze babcie i wykorzystywany ze względu na swoje lecznicze właściwości do leczenia chorób. My obecnie dysponujemy znacznie obszerniejszą wiedzą, o tym jak ten słodki produkt wpływa na nasz organizm. Każdemu z poszczególnych rodzajów miodu możemy przypisać konkretne właściwości. 


RODZAJE MIODU I JEGO WŁAŚCIWOŚCI

Miód gryczany pozyskiwany jest z nektaru biało - różowych kwiatów gryki. Ma ciemną, bursztynową barwę i płynną konsystencję. Po skrystalizowaniu kolorem przypomina mocną herbatę. Łatwo go rozpoznać po ostrym, lekko pikantnym smaku. Jego zdrowotne właściwości znane są na całym świecie. W odróżnieniu od innych rodzajów zawiera on rutynę - substancję wzmacniającą i oczyszczającą naczynia krwionośne. Polecany jest szczególnie osobom starszym narażonym na schorzenia układu krwionośnego (np. miażdżycę ). To nie jest jednak jedyne jego dobroczynne działanie. Wspomniana już rutyna posiada właściwości przyspieszające gojenie ran zewnętrznych i wewnętrznych. Zaleca się więc ten rodzaj miodu przy złamaniach. Jest on także źródłem witamin i minerałów. Ze względu na zawartość magnezu wskazane jest stosowanie go przy stanach wyczerpania nerwowego. 

_________________________________________________________________________________

MIÓD GRYCZANY KORZYSTNIE WPŁYWA NA PAMIĘĆ.
_________________________________________________________________________________

Miód spadziowy jak sama nazwa wskazuje pochodzi ze spadzi, jednak nie każdy wie czym ona jest. Zatem wspomniana już spadź jest lepką substancją występującą na drzewach i krzewach takich jak: jodły, świerki, sosny, modrzewie, dęby, klony, lipy, brzozy, buki, wierzby i głóg. Ma zielonkawy kolor i korzenny smak. Jest jednym z najmniej słodkich rodzajów miodu. Jego właściwości wykorzystywane są do produkcji syropów wykrztuśnych, oraz o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. 


Miód lipowy pozyskiwany jest z kwiatów lipy. Ma jasnożółtą barwę oraz ostry smak, z posmakiem lipy. Z pośród wielu właściwości miodu lipowego szczególnie cenione są te wspomagające leczenie przeziębienia i grypy. Ma on działanie antybiotyczne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Ułatwia zasypianie, łagodzi stres oraz równoważy ciśnienie. 

Miód wrzosowy pozyskuje się z kwiatów wrzosu. Ma ciemnobrunatną barwę a po skrystalizowaniu - ciemnopomarańczową. Charakteryzuje go ostry, gorzki smak. Wykazuje lecznicze właściwości pomocne szczególnie przy schorzeniach układu moczowego, kamicy nerkowej, zapaleniu jelit i biegunce. 

herbal honey
Zdjęcie: źródło
_________________________________________________________________________________

POSIADA WŁAŚCIWOŚCI ANTYSEPTYCZNE. ZALECANY PRZY STANACH ZAPALNYCH JAMY USTNEJ.
_________________________________________________________________________________

Miód rzepakowy pozyskiwany jest z kwiatów rzepaku. Ma słodki smak z gorzkawą nutą i posiada słomkowy kolor. Zawiera olejki eteryczne, goryczki, witaminy, aminokwasy i dużą ilość glukozy. Bardzo szybko ulega procesowi krystalizacji, uzyskując niemal białą barwę. 

_________________________________________________________________________________

MA WŁAŚCIWOŚCI DETOKSACYJNE.
_________________________________________________________________________________

Przez co, jest łagodny dla wątroby. Jego lecznicze właściwości wykorzystywane są przy schorzeniach serca, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, gojeniu ran i profilaktycznie, zapobiegając zakażeniom. 

Zdjęcie: Źródło

Miód wielokwiatowy, powstaje z letnich kwiatów, kwitnących w czerwcu i lipcu. Ma żółtą barwę a po skrystalizowaniu przybiera kolor jasnobrunatny. Jest miodem bardzo słodkim, a jego właściwości wykorzystuje się przy anemii, zmęczeniu, zapaleniu gardła, przeziębieniu ale również w leczeniu chorób serca, regulacji ciśnienia oraz alergii. Szczególnie polecany jest osobom uczulonym na pyłki roślin.

Miód akacjowy zawiera duże ilości fruktozy, izoflawony oraz glikozydy. Przybiera bardzo jasną barwę, niemal przeźroczystą. Jako jeden z nielicznych bardzo wolno ulega procesowi krystalizacji. Przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka, zapobiegając wrzodom żołądka i dwunastnicy. Wspomaga trawienie. Jego lecznicze właściwości wykorzystywane są także przy schorzeniach nerek i dróg moczowych.

_________________________________________________________________________________

WYKAZUJE DZIAŁANIE BAKTERIOBÓJCZE I MOCZOPĘDNE.
_________________________________________________________________________________

Mimo tak dobroczynnego działania leczniczego, nie są to jedyne zalety miodu. Jest on bowiem jednym z najstarszych specyfików, po jakie od niepamiętnych czasów sięgały kobiety, by zachować urodę. Obecnie na rynku istnieje wiele kosmetyków, które zostały wzbogacone właśnie o miód ze względu na jego działanie. Ja dzisiaj chcę Wam przypomnieć, że nie mniej zadowalające efekty uzyskacie przygotowując sobie domowe kosmetyki z jego udziałem. 

JAK DZIAŁA MIÓD NA SKÓRĘ ?

Miód jest obfity w cukry, kwasy tłuszczowe i sole mineralne. Zatem nie tylko nawilża skórę, ale również zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia na dłużej. Usuwa zmarszczki, ujędrnia skórę a nawet działa antybakteryjnie. Pomaga również złuszczyć naskórek oraz leczy skórę z problemem rozszerzonych porów i złym ukrwieniem. Zatem przy systematycznym stosowaniu możemy być pewne, że skóra zyska gładkość i zdrowie. 

DOMOWE RECEPTURY NA MIODOWE KOSMETYKI

Pielęgnacja twarzy

Maseczka oczyszczająca z płatkami owsianymi i żółtkiem: Należy wymieszać 1 łyżkę miodu z żółtkiem oraz 1 łyżeczką mąki owsianej lub drobno zmielonych płatków owsianych. Powstałą papkę nakładamy na oczyszczoną twarz. Zmywamy letnią wodą po 20 minutach. Zaleca się stosowanie tej maski nawet kilka razy dziennie. 

Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny i migdałów: Należy wymieszać 1 łyżkę miodu z łyżeczką soku z cytryny. Po czym dodać 2 łyżeczki zmielonych migdałów i wszystko dokładnie wymieszać. Nakładać na oczyszczoną skórę, wykonując jednoczesny masaż. Po upływie 10 minut, zmywamy letnią wodą. 

Zdjęcie: źródło

Maseczka wzmacniająca z żółtkiem: Należy ubić 1 łyżkę miodu z dodatkiem kurzego jajka. Następnie dodajemy 1 łyżeczkę gliceryny i tyle mąki, by uzyskać konsystencję pasty. Powstałą mieszankę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i szyi, po  czym zmywamy po upływie 15 minut. 

Maseczka nawilżająca z mlekiem lub śmietaną: Należy wymieszać 2 łyżki miodu z 2 łyżkami mleka lub gęstej śmietany kremówki. Powstałą mieszankę nakładamy na skórę twarzy i szyi po czym zmywamy po upływie 20 minut.

Płyn odżywczo - oczyszczający z maślanką: Należy połączyć ze sobą 1/4 litra maślanki z 1 łyżką płynnego miodu i dobrze wymieszać. Powstałą mieszanką smarujemy oczyszczoną skórę twarzy i szyi, po czym zmywamy letnią wodą po upływie 15 minut. 

Tonik zapobiegający powstawaniu wągrów z ogórkiem: Należy dokładnie umyć 1 średniej wielkości ogórek i zetrzeć go. Następnie zalewamy go wrzątkiem i zostawiamy na 3 godziny pod przykryciem. Po tym czasie dodajemy do powstałego wywaru 1 łyżkę miodu i dokładnie mieszamy. Powstałym płynem przemywamy skórę i czekamy do jej wyschnięcia. Potem przemywamy letnią wodą. 

Okład z miodu na spierzchnięte i popękane usta: rozsmarowujemy gęsty miód na ustach i pozostawiamy do wyschnięcia. 

Pielęgnacja ciała

Okład nawilżająco - wygładzający do skóry rąk i pięt: Należy wymieszać ze sobą 3 łyżki miodu z 1 łyżką soku z cytryny. Tak powstałą mieszankę wcieramy w skórę pięt i dłoni.

Emulsja nawilżająco - wygładzająca do rąk z rumiankiem i gliceryną: Należy zaparzyć jedną saszetkę rumianku w szklance wody a następnie dodać 2 łyżki miodu i 20 g gliceryny. Po ostygnięciu należy wcierać płyn w skórę rąk lub moczyć całe dłonie, każdą po 10 minut.

Kąpiel wzmacniająca z miodem: Należy do wanny wypełnionej wodą o temp. 37 stopni Celsjusza dodać 100 g miodu. Rozpuścić go w wodzie. Po kąpieli spłukać ciało letnią wodą. Szczególnie zalecana jest osobom w stanie wyczerpania i po przebytej chorobie. 

Mydło nawilżająco - wygładzające: Należy posiekać drobno 1 kg zwykłego szarego mydła i wstawić do emaliowanego garnka. Następnie dolewamy szklankę wody i czekamy aż zmięknie. Po czym dodajemy 100 g miodu, dokładnie mieszamy i podgrzewamy do zagotowania. Następnie odstawiamy, mieszamy jeszcze raz i rozlewamy do foremek. Pozostawiamy do stężenia i ostygnięcia. 

Zdjęcie:źródło

Pielęgnacja włosów

Odżywka wzmacniająca włosy, dodająca jedwabistego i błyszczącego wyglądu z oliwą z oliwek: Należy wymieszać 100 g miodu z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Następnie zwilżamy odżywką włosy od nasady aż po same końce i nakładamy na głowę czepek. Wcześniej nie myjemy włosów. Pozostawiamy na włosach przez 30 minut, po czym myjemy szamponem i spłukujemy wodą. 

Naturalny tonik rozjaśniający: Należy wlać do 1 litra ciepłej wody 1 łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszać. W przypadku naturalnego blondu można dodać sok z jednej wyciśniętej cytryny i wymieszać. Następnie myjemy włosy szamponem, spłukujemy wodą a następnie przygotowanym tonikiem. Nie spłukujemy ponownie wodą.


Jeśli mimo to nie udało mi się Was przekonać do domowej pielęgnacji z dodatkiem miodu to już wkrótce znajdziecie tu coś, co z pewnością sprawi że chętniej sięgniecie po kosmetyki z tym jakże dobroczynnym składnikiem. Zastanawiacie się co to będzie? Już niebawem najciekawsze gotowe kosmetyki z dodatkiem miodu. 

A jak wygląda Wasza domowa pielęgnacja? Znacie jakieś receptury na domowe kosmetyki z dodatkiem miodu? A może jesteście zdecydowanymi zwolenniczkami gotowych kosmetyków?

Komentarze

  1. Ja jestem fanką miodu i używam go kiedy tylko można :)
    Pozdrawiam serdecznie, mój blog/KLIK :))

    OdpowiedzUsuń
  2. mój pierwszy wpis na blogu był o miodowych kosmetykach :) bardzo sobie cenię dzialanie miodu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna skarbnica wiedzy. Miód uwielbiam i doceniam jego właściwości. Nie tylko zdrowotne, ale i kosmetyczne. Dziś nie wyobrażam sobie aby mogło go kiedyś nie być w mojej kuchni. Oczywiście najlepszy jest naturalny, a nie taki z supermarketu gdzie znakomita większość to cukier. Bardzo ciekawe przepisy na kosmetyki z dodatkiem miodu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja ogólnie za miodem nie przepadam. Przeraża mnie ta gęstość i "słodkość", ale właściwości ma wiele. Zawsze moja mama czy babcia podawały mi herbatę z miodem ewentualnie prawie szklankę miodu gdy miałem kaszel. Zawsze był płacz, bo jak już wiecie nigdy nie lubiłam miodu :) Ale fakt faktem, warto jest poznać szczegóły miodu. Ma wiele interesujących właściwości.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje