W prowansalskim stylu...

Drodzy moi, odkąd kiedyś natknęłam się gdzieś w sieci na piękne zdjęcie lawendowego pola wiedziałam, że niebawem tematyka ta zagości na moim blogu. Prowansja, bo o niej mowa jest jednym z najpiękniejszych regionów Europy. To tu właśnie rozciągają się łany lawendowych pól, miasta na wzgórzach oraz kamienne wzgórza. Od dawna przyciąga ona rzesze zauroczonych artystów i celebrytów, którzy chcą pokazać się na Lazurowym Wybrzeżu. Region ten położony jest w południowej Francji a jego pełna nazwa brzmi Prowansja - Alpy Lazurowe Wybrzeże. Znakiem rozpoznawczym, typowym dla wspomnianej okolicy są pola kwitnącej lawendy. Można je spotkać niemal na każdym kroku. To swoista wizytówka tak charakterystyczna dla regionu Prowansji, jak gaje oliwne w Andaluzji.

Zdjęcie: Źródło

Prowansja na dobre zadomowiła się w naszym otoczeniu, czemu doprawdy trudno się dziwić bowiem jest tak urokliwa że nie można się jej oprzeć. Spoglądają na nas coraz to nowe kosmetyki, środki czyszczące i cale mnóstwo innych rzeczy o których istnieniu jeszcze nie wiem. 

Jednakże nie tym zagadnieniom chcę poświęcić dzisiejszy post. Zależy mi by skoncentrować się na tematyce wnętrzarskiej, którą od jakiegoś czasu traktuję nieco "po macoszemu". Styl prowansalski bo o nim właśnie mowa jest bardzo popularny we wnętrzach i jak twierdzą eksperci tak szybko nie ulegnie to zmianie. Kojarzony jest bowiem przede wszystkim ze słońcem, zapachem lawendy i wakacyjnym klimatem, który wszyscy tak bardzo lubimy. 

Większości z nas wydaje się, że prowansalskie wnętrze są białe i jasne nieco zbliżone do tych zachowanych w stylu skandynawskim. Prawda jest jednak nieco inna. Prowansalski kamienny dom jest kolorowy, bowiem został zbudowany z jasnego wapienia, który jest tynkowany i malowany na ciepłe kolory.

 Zdjęcia: 1, 2
Podłogi wykładane są terakotą o rudym zabarwieniu lub kamieniem, mającym za zadanie chronić przed upałem. Domowe sprzęty wykonane są z drewna owocowego lub orzechowego i ozdobione delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców lub kwiatów. Często pokrywane są kolorem żółtym, zielonym lub niebieskim. Pojawiają się we wnętrzach meble, które u nas można uznać za ogrodowe - krzesła i kanapy z kutego żelaza. A wśród zdobiących je tkanin spotyka się się żółte, pomarańczowe, kobaltowe, błękitne i zielone kretony i żakardy. W tych samych odcieniach występuje miejscowa ceramika z prowansalskim motywem zdobniczym w postaci lawendy, oliwek oraz cykad.


 Zdjęcia: 3, 4

Styl ten z powodzeniem może zostać wykorzystany w nowoczesnych wnętrzach, choć wydawać by się mogło, że jest inaczej. Fronty szafek mogą zostać przetarte na biało, niebiesko lub turkusowo. Prowansalski salon często jest zbieraniną różnych stylów. Pojawiają się tam bowiem antyczne meble, przeplatające się z ogrodowymi i w wiejskim stylu. Nowoczesne kanapy zostają pokryte narzutami domowej roboty. A ściany zdobią duże lustra dodające uroku wnętrzom. 

 

 Zdjęcia: 5, 6

Teraz, kiedy po dość obszernym wstępie mieliście okazję poznać nieco prowansalski styl. W telegraficznym skrócie przedstawię Wam główne założenia jakimi się on kieruje.

Pojawiają się przybrudzone kolory: beże, biele, szeroka gama szarości od gołębiej przez ciemniejsze odcienie, akcenty mocniejszych barw: czerwieni, błękitów oraz żółci. Wśród wzorów na dobre gości motyw drobnych kwiatów lawendy, oliwek i kogutów. Meble wykonywane są wyłącznie z naturalnych materiałów, obite lnem lub bawełną. Podłogi natomiast pokrywają drewniane deski lub kamienne płyty. Na ścianach jest tradycyjny tynk, nie do końca równo zacierany a pod sufitem - drewniane belki. 

Znakiem szczególnym tego stylu są wszelkie efekty postarzenia oraz przecierek z dodatkami porcelany, obrazków i świeczników. Wszystko to razem ma sprawiać wrażenie kształtowanego od pokoleń...

Znacie ten styl? Przypadł Wam do gustu?


Komentarze

  1. fajne inspiracje, podobają mi się choć sama nie chciałabym mieć tak urządzonego domu. Nawet w ogródku mam lawendę. lubię jej zapach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też się podobają, ale ja w przeciwieństwie do Ciebie chciałabym wnętrza w tym stylu choć niekoniecznie te ze zdjęć.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje