Aranżacja pokoju dziecięcego

Odwiedzając mojego bloga, z pewnością nie opuszcza Was przeświadczenie, że tematyka aranżacji wnętrz jest mi szczególnie bliska. Dziś po krótkiej przerwie mam kolejny post z tej serii, w którym to zdradzę Wam jak według mnie mądrze i stylowo urządzić pokój dziecięcy. Niektórym może wydawać się, jakoby zadanie to należało do banalnie prostych. Tymczasem, kiedy przychodzi zmierzyć się z nim, okazuje się nastręczać niemałe trudności. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę urządzając pokój dziecięcy? 


Przede wszystkim powinien być on funkcjonalny, przytulny a tym samym dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa. W tym celu można wykorzystać odpowiednie zestawienie barw oraz konkretne rodzaje mebli. Powinniśmy jednak kierować się zasadą less is more a więc zachować umiar podczas wprowadzania dodatków, tak by ich nadmiar nie przytłaczał i nie dekoncentrował. Niezwykle ważne miejsce w aranżacji wnętrz odgrywa kolorystyka ścian, wyposażenie i dekoracje. Wprowadzenie odpowiednich barw potrafi korzystnie wpłynąć na samopoczucie i sprzyjać pozytywnym emocjom. Tu pojawia się więc pytanie jak zatem powinniśmy pomalować ściany w pokoju dziecka i dobrać wyposażenie? 

Jak wiadomo z reguły pokój dziecięcy pełni kilka funkcji jednocześnie, co oznacza że powinniśmy wydzielić w nim strefy do odpoczynku, zabawy oraz nauki. Pierwsza z nich powinna być zachowana w pastelach, które mają za zadanie wyciszyć i zregenerować dziecko. Tej strefie przypisuje się również swego rodzaju funkcję reprezentacyjną, w której dziecko może przyjmować koleżanki i kolegów. Niezbędnym wyposażeniem są więc tu worki do siedzenia, stolik i łóżko z ogromem poduszek. Jeśli chodzi o dobór dekoracji to powinny one współgrać z zasłonami lub roletami. 


Strefa przeznaczona do zabawy jak sama nazwa wskazuje jest miejscem, gdzie dziecko może szaleć do woli i bawić się na najróżniejsze sposoby. Należy zatem zadbać by posiadało ono odpowiednią ilość miejsca, przytulne dywaniki i poduszki, kosze oraz regały na zabawki. 

Ostatnią strefą, o której należy wspomnieć jest ta przeznaczona do nauki. W przeciwieństwie do poprzednich powinna być ona wolna od nadmiaru dekoracji i posiadać stonowane kolory. Za niezbędne uznaje się biurko, krzesło oraz miejsce do przechowywania książek i pomocy naukowych. Nie można zapomnieć o dostępie do światła naturalnego oraz sztucznym oświetleniu w postaci lampki. 

Aranżacja pokoju dziecięcego nie może więc być przypadkowa, a raczej świadoma i dostosowana do jego potrzeb, wieku oraz zainteresowań. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka  w proces twórczy i wspólne tworzenie wystroju. Z pewnością będzie miało to korzystny wpływ na obie strony. Musimy jednak pamiętać, że po naszej stronie jako osoby dorosłej leży stawianie granic dla dziecięcej fantazji. Tym, co obowiązkowo powinno znaleźć się w pokoju jest z pewnością łóżko, szafa i stolik lub biurko. Coraz częściej spotykam się z sytuacją, gdzie w pokojach już tych najmłodszych pierwsze skrzypce gra telewizor. Tu decyzja leży po stronie rodzica oczywiście, choć osobiści uważam, że akurat ten element wystroju można pominąć na rzecz czegoś innego, nie mniej intrygującego. Nie można zapomnieć o meblach do przechowywania zabawek. A skoro już o meblach mowa to należy dostosować je do wzrostu dziecka, szczególnie w kwestii wysokości. Dlatego też świetnie sprawdzą się tu biurka wyposażone w regulowany blat oraz krzesło z możliwością regulacji wysokości. 


Nie można pominąć niezwykle istotnego aspektu jakim jest dobór kolorystyki w pokoju dziecka, która jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia. Wiadomo, że dzieci do trzech lat, nie dostrzegają pastelowych barw. Lubią natomiast żywe i kontrastowe połączenia. Ta zasada równie dobrze sprawdza się  w przypadku dzieci starszych. Warto zatem w tym miejscu pochylić się nad nad konkretnymi kolorami i ich wpływem na ludzką psychikę. I tak na przykład zieleni przypisuje się wprowadzanie w optymistyczny nastrój, błękitowi sprzyjanie koncentracji a żółci pobudzenie kreatywności. Wydzielając więc poszczególne strefy w pokoju warto wziąć pod uwagę kolorystykę, tak by przestrzeń do wypoczynku była delikatna i stonowana. Mocniejsze kolory można zastosować na jednej ze ścian, a pozostałe utrzymać w jaśniejszym odcieniu. Unikniemy w ten sposób problemu ze zbyt krzykliwym wnętrzem. Jeśli zależy nam na mocniejszych akcentach  to dobrym pomysłem jest sięgnięcie po wyraziste dodatki, pojedyncze meble i zasłony. Jeśli zależy Wam na stworzeniu ciekawej aplikacji na ścianę, chcecie umieścić na ścianie tapetę naklejki lub plakaty koniecznie zajrzyjcie na: https://eudajmonia.eu/


Jest to niewielka, rodzinna firma, która w swojej ofercie posiada naprawdę przepiękne naklejki, plakaty oraz tapety. Za niezwykle ciekawy pomysł aranżacji pokoju uważam pokoje tematyczne, które szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych dzieci i tych w wieku przedszkolnym. Zazwyczaj aranżacja opiera się na konkretnej bajce, miejscu lub hobby dziecka. Najczęściej wykorzystuje się wówczas tapety nawiązując do tematu, tworząc tym samym tło do dodatkowego wyposażenia. 

Najpopularniejszymi motywami jest las, kosmos, łąka ze zwierzętami lub bajkowa sceneria. Jeśli Wy również chcecie wykorzystać ten patent to na stronie powyższego sklepu znajdziecie rzeczy niebanalne, które łączą prostotę i wyjątkowy design.Tapety cechuje funkcjonalność, ciekawy design i piękne kolory. Przy ich pomocy stworzycie niepowtarzalny a zarazem magiczny klimat. Dostosujecie je do własnych preferencji, bowiem do wyboru macie zarówno tapety fizelinowe jak i smoprzylepne. Możecie być pewni, że nikt nie zarzuci Wam monotonni we wnętrzu, a doceni balans pomiędzy kolorami i nietuzinkowe wzornictwo. Decydując się jednak na pokój tematyczny, powinniście być konsekwentni i pamiętać by reszta wyposażenia również nawiązywała do wybranej tematyki. 


Podejmując się tematyki wystroju pokoju dziecięcego nie mogę pominąć tak istotnej kwestii jaką jest dywan. Na pierwszy plan wysuwa się tu sam design. Jak wiadomo różnorodność dywanów pozwala na dopasowanie go do wnętrza. Osobiście uwielbiam grube i miękkie dywany, które stanowią izolację od zimnej podłogi. Jednak nie mniej ważne jest to by był on wykonany z naturalnych materiałów, co pozwala na pranie i czyszczenie w pralni. 

Na sam koniec pozostała jeszcze kwestia odpowiedniego oświetlenia. Obowiązkowym oświetleniem jest oczywiście lampa sufitowa. Prócz niej warto zadbać o lampce na biurko oraz dobrym oświetleniu w strefie zabaw. Niezbędna jest także lampka umieszczona w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka. 

A jak wygląda pokój Waszego dziecka? Sięgnęłyście po tapety albo naklejki? A może dopiero czeka Was remont ? 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje