Świetliki dachowe - efektowna aranżacja budynków

W przeciwieństwie do Włochów, Greków czy Hiszpanów, którzy mogą cieszyć się słońcem przez 260 -290 dni w roku, my możemy liczyć co najwyżej na 60. Warto więc podczas budowy domu zastanowić się nad tym ile słońca do niego wpuścić, skąd je czerpać i jak nim kierować. Jak bowiem wiadomo naturalne oświetlenie ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a co najważniejsze nic nie kosztuje. Dobrze więc zawczasu przemyśleć jak maksymalnie wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Już na etapie planowania budowy niezwykle ważne jest usytuowanie budynku oraz wyposażenie go w okna i świetliki. 

Strefa dzienna w domu jednorodzinnym powinna być usytuowana od południowej lub południowo - wschodniej strony, tak by móc jak najdłużej cieszyć się naturalnym światłem, wykorzystując do tego duże okna, przeszklone ściany a w dalszej kolejności świetliki. Te ostatnie bowiem są świetnym sposobem doświetlania pomieszczeń naturalnym światłem. Są praktyczniejsze od okien dachowych i źródeł sztucznego światła, ponieważ pozwalają doświetlić znacznie większą powierzchnię, przy użyciu mocniejszych promieni słonecznych. Niestety ten rodzaj oświetlenia nie jest często spotykany w polskich domach. W Polsce zadanie doświetlania pomieszczeń przeważnie spełniają okna lub okna dachowe. 

Mało kto myśli o instalacji dodatkowego źródła światła, podczas gdy świetnie z takim zadaniem radzą sobie świetliki. Niestety nadal kojarzone są one z amerykańskimi wieżowcami, na dachach których można zauważyć charakterystyczne konstrukcje zbierające promienie słoneczne. Rzadko wykorzystuje się je w gotowych projektach domów, przez co można odnieść wrażenie, że świetliki można instalować jedynie na poddaszach, nadając im rolę okien dachowych. Tymczasem świetliki dachowe tunelowe mogą przesłać wiązkę promieni słonecznych dochodzącą do 12 metrów. Co to oznacza? A to, że dzięki nim można doświetlić zarówno wyższe kondygnacje, parter i piwnice. Decydując się jednak na wybór świetlika trzeba wziąć pod uwagę możliwości, jakie niesie ze sobą lokalizacja domu lub mieszkania. Wiąże się to bowiem z ilością światła, które może przez nie wpadać oraz warunkami do samego montażu. 


Świetliki dachowe świetnie wpisują się w jakże popularny trend nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań dla domu. Zapewniają większą dawkę światła dziennego, nie narażając nas przy tym na koszty. W naturalny sposób doświetlają pomieszczenia, nadając im ciepły i przyjemny klimat. Sprawiają, że wnętrza stają się optycznie większe i przestronne. Obecnie świetliki dachowe pełnią również rolę elementu ozdobnego, dodając wnętrzu luksusowego wyglądu. Mogą także w subtelny sposób zwracać uwagę na konkretną część pomieszczenia. Poprawiają komfort codziennego funkcjonowania, korzystnie wpływając na wzrok i samopoczucie a świetliki z funkcją otwierania poprawiają wentylację w pomieszczeniach. 

Na rynku jest kilka rodzajów świetlików, które dostosowuje się do rodzaju dachu. Mamy świetliki do dachów płaskich, skośnych lub do montowania w pionie. To jednak nie jedyny podział jaki istnieje. Drugi uwzględnia podział ze względu na ich kształt i tu z kolei mamy świetliki płaskie, łukowe, kopułowe i piramidalne. Pierwsze z nich mają na ogół kształt prostokąta lub kwadratu. Najczęściej montuje się je na dachach odwróconych i tarasach. Bardzo podobne do nich są świetliki kopułowe, o podstawie prostokąta, okręgu lub kwadratu. Świetliki łukowe, jak wskazuje na to ich nazwa mają kształt łuku. Montuje się je najczęściej na budynkach przemysłowych. Z kolei świetliki piramidalne kształtem przypominają czterospadowy dach. 


Zastanawiacie się pewnie, jakie zastosowanie dla świetlików możecie znaleźć. Otóż nie jest rzadkością, że są one montowane na schodach i w wielu innych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się w salonie, jeśli nie ma możliwości montażu okna dachowego. Na ogół w takich przypadkach nie poprzestaje się na zamontowaniu jednego świetlika. Podobnie jest z doświetlaniem kuchni, w momencie gdy znajduje się ona pod dachem o dużym kącie nachylenia lub jest połączona z salonem. Wcale nie rzadziej ten rodzaj oświetlenia wykorzystuje się w łazience, co ma to związek z zapewnieniem domownikom prywatności, a jednocześnie zapewnia dopływ naturalnego światła, jeśli nie ma możliwości montażu innego rodzaju oświetlenia. 

Macie w Waszym domu pomieszczenia, które potrzebują doświetlenia w naturalny sposób? Chcecie obniżyć Wasze rachunki? A może po prostu chcecie w dobroczynny sposób wpłynąć na samopoczucie swoje i bliskich? Koniecznie zainteresujcie się bliżej tematem świetlików. Jedną z firm, dla których świetliki są chlebem powszednim jest Gulajski. Działa ona od 20 lat na terenie Polski i Europy, specjalizując się w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych. W ofercie posiada profesjonalne systemy oddymiania, odprowadzania ciepła, systemy wentylacji i zabezpieczenia ogniochronne. Gulajski zajmuje się również produkcją elementów nowoczesnej architektury w postaci świetlików, włazów i pasm świetlnych, które mają za zadanie zapewniać dostęp światła dziennego, bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Swoim klientom gwarantują kompleksową pomoc na każdym etapie realizacji zamówienia, podczas eksploatacji  a potem serwisu. Jeśli jeszcze macie jakiekolwiek wątpliwości to myślę, że przekonam Was jeśli powiem jak wieloma realizacjami i inwestycjami mogą się poszczycić. Wśród nich znajduje się Stadion Olimpijski w Londynie, koncern Pepsi Polska, Filharmonia Opolska, Polskie Radio, Telewizja Polska, Metro Warszawa, sieć restauracji Mc Donald's oraz szereg renomowanych salonów samochodowych. 

A Wy słyszałyście o świetlikach? Zastosowałyście je w Waszych domach? A może dopiero jesteście na etapie budowy domu i nosicie się z zamiarem ich montażu? 

Komentarze

  1. Nie mam świetlików, bo mieszkam w bloku, problem rozwiązał sie sam :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje