Błędy medyczne - czym są? Jak i gdzie dochodzić swoich praw?

Każdy, kolejny dzień jest dla nas jedną, wielką niewiadomą. Budząc się rano nie wiemy, co przyniosą nadchodzące godziny. Z perspektywy czasu możemy wnioskować, że kilka lat temu wszyscy wiedliśmy dużo spokojniejszy tryb życia niż dotychczas. Staraliśmy się minimalizować ryzyko na tyle, na ile było to możliwe. Unikaliśmy sytuacji, które naraziły by na szwank nasze zdrowie i zmusiły do hospitalizacji. Obecnie przyszło nam żyć w bardzo trudnych czasach. Trwająca pandemia spowodowała paraliż służby zdrowia. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy pozbawieni możliwości leczenia innych chorób, za wyjątkiem COVID-19. Długo wyczekiwane wizyty u specjalistów, w jednej chwili zostały anulowane a my zostaliśmy pozostawieni bez żadnych konkretnych informacji. Przez długi czas obserwowaliśmy krążące po mieście karetki pogotowia a w nich personel medyczny, ubrany w szczelne kombinezony. Gdzieś na dalszy plan zeszły wyjazdy do pacjentów, skarżących się na dolegliwości, ściśle związane z chorobami zdiagnozowanymi u nich przed laty. 


Często w mediach słyszy się o sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba wezwania na miejsce karetki pogotowia, do schorzenia które zagraża zdrowiu i życiu pacjenta ale dalekie jest od zakażenia koronawirusem. W konsekwencji pacjent nie może liczyć na taką reakcję personelu medycznego jak miało to miejsce przed pandemią. Teraz musi on liczyć się z mnóstwem pytań, które mają za zadanie wstępnie go zdiagnozować, wykluczyć występowanie u niego koronawirusa i zminimalizować ryzyko zakażenia personelu. W praktyce jednak oznacza to dla pacjenta wydłużenie czasu reakcji, utratę cennych minut, mogących decydować o jego zdrowiu i życiu a potem wszechogarniający pośpiech, który wiąże się z większym prawdopodobieństwem popełnienia błędów medycznych. 

Choć każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o błędach medycznych, to naprawdę niewiele osób potrafiło by rozwinąć tę definicję i powiedzieć, co się pod nią kryje. Tymczasem jest to postępowanie sprzeczne z zasadami nauki i wiedzy medycznej oraz zaniechanie ze strony pracowników służby zdrowia. Błędy medyczne najczęściej przybierają więc postać niewłaściwie postawionej diagnozy, zaniechania w leczeniu i diagnostyce oraz nieprawidłowego sposobu leczenia. 


Sama znajomość definicji błędu medycznego nie wystarczy, by sklasyfikować działania lekarza jako niewłaściwe i domagać się rekompensaty.  Sprawy tego typu z reguły są niezwykle skomplikowane i wymagają posiadania wiedzy z zakresu medycyny i prawa. Zwykli ludzie na ogół znajdując się w takiej sytuacji, nie wiedzą jak mają postąpić. Brak im elementarnej wiedzy o tym, w jakich okolicznościach można ubiegać się o odszkodowanie. Tym bardziej, że sprawy o zadośćuczynienie nie należą do najłatwiejszych a w Polsce jeszcze do niedawna nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Na szczęście wraz z upływem kolejnych lat, rośnie świadomość Polaków w tej dziedzinie, za sprawą szerszego dostępu do informacji i istniejącym instytucji, które pomagają w dochodzeniu praw. 

Jedną z nich jest Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, który skupia specjalistów i radców prawnych z wieloletnim doświadczeniem.  Sprawy o odszkodowanie za błąd lekarski są nie tylko ich pracą ale przede wszystkim misją. Dokładają więc wszelkich starań by pogłębiać swoją wiedzę a następnie rzetelnie reprezentować klientów.


Pracujący w osrodku personel ma świadomość, że tego typu sprawy różnią się od siebie i należą do trudnych. Wymagają zatem indywidualnego podejscia i niezwykłej wrażliwości. Za priorytet stawiają więc sobie pomoc szytą na miarę tzn. dostosowaną do potrzeb i wymagań.  Zapewniają pelne zaangażowanie bez względu na zaawansowanie sprawy. Mają świadomość, że żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować poszkodowanemu, tego wszystkiego czego doświadczył ale odszkodowanie pomoże pewniej spojrzeć w przyszłość, bez strachu o finanse i środki na leczenie.

Kancelaria na obecnym etapie swojej działalności może poszczycić się wieloma sukcesami, które skutkowały uzyskaniem rekordowych odszkodowań. Nie stałoby się tak gdyby nie to, że pasją pracującego tam zespołu jest medycyna i prawo. Dokładają wszelkich starań by świadczone przez nich usługi były zawsze na najwyższym poziomie i o krok dalej niż przeciwnik. Na swoim koncie mają mnóstwo sukcesów w postaci pozyskanych odszkodowań,  zadośćuczynień i rent. Walczą nie tylko w imieniu samego poszkodowanego lecz także ich bliskich, którzy próbują dochodzić sprawiedliwości i choćby w znikomej części zrekompensować stratę.  

                                                                      * Artykuł sposorowany

Komentarze

 1. Obyśmy nie musieli się mierzyć z takimi problemami dotyczącymi błędów medycznych. Ale dobrze wiedzieć jak sobie radzić w takim przypadku i gdzie się udać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje bardzo dobry artykuł warto wiedzieć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. teraz aż strach iśc do lekarza, tym bardziej jak tyle różnych historii się słyszy

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat rzeka, a jednak dobrze, że go podjęłaś. Obecnie ludzie mają coraz większą świadomość, ale to właśnie dzięki takim osobom jak ty. Musimy znać swoje prawa. Ja na co dzień noszę bluzę medyczną, pracuję w szpitalu, ale nie uważam, że wszystko w szpitalach jest idealne, wiele jest do poprawy a pacjenci muszą czuć się bezpiecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny artykuł, od lat słyszy się w rożnych mediach o takich przypadkach. Dobrze, że są teraz ludzie i instytucje które pomagają zwykłym ludziom.

  OdpowiedzUsuń
 6. dlatego zawsze warto siebie i swój dobytek ubezpieczać. dla siebie NWW i na życie, na mieszkanie ubezpieczenie od zalania, a dla auta na szkody komunikacyjne

  OdpowiedzUsuń
 7. oby nikomu z nas się ten post nie przydał i nie miał problemów ze zdrowiem :) sama ostatnio przeżyłam chwile grozy podczas badania na boreliozę ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje