Książki warte polecenia cz. 1

Drogie moje, te z Was, które od dawna śledzą mojego bloga być może pamiętają czasy, kiedy na jego łamach dzieliłam się z Wami pozycjami książkowymi wartymi polecenia. Dziś postanowiłam do tego wrócić i zaprezentować Wam te, które należą do moich ulubionych. Jak wiecie od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszy się literatura skandynawska. Mnie zafascynowała w momencie, gdy głośno zrobiło się o trylogii Stiega Larssona - Millenium. Nie mogłam odmówić sobie przyjemności posiadania jej  na własność i właśnie tak na dobre rozpoczęła się moja miłość do szwedzkiej literatury. Jestem przekonana, że pośród Was jest mnóstwo dziewczyn, które jeśli jeszcze nie czytały to z pewnością o niej słyszały,
Zdjęcie: Źródło

Trylogia Millenium jest światowym bestsellerem. Są to powieści kryminalne, które trzymają w napięciu. Zostały świetnie napisane, ukazując fascynujące życiorysy głównych bohaterów. Oddają klimat Szwecji, ujawniając mroczne, polityczne tajemnice. Trylogia jest wszystkim tym czego byśmy mogły od niej oczekiwać. To połączenie powieści kryminalnej, literatury współczesnej oraz thrillera psychologicznego, z pewnością więc każda z Was dostrzeże w niej to czego szuka.


___________________________________________________________________________________

STIEG LARSSON

Naprawdę nazywał się Karl Stieg - Erland. Urodził się w 1954 roku w Sztokholmie. Był dziennikarzem opisującym skrajną, szwedzką prawicę, znanym ze swoich powieści kryminalnych. Ze względu na ciężką sytuację materialną rodziców, do 9 roku życia wychowywał się u dziadka, który słynął z antyfaszystowskich poglądów. W znacznym stopniu one wpłynęły na postrzeganie świata przez Larssona. Po ukończeniu szkoły i służby wojskowej stał się członkiem szwedzkiej lewicy. Był urzędnikiem pocztowym, projektantem w szwedzkiej agencji prasowej. W latach 80-tych pracował jako korespondent Searchlight. Był współtwórcą fundacji "Expo" o charakterze antynazistowskim. Zmarł w 2004 r. na rozległy zawał serca.

___________________________________________________________________________________

Zdjęcie: Źródło

STIEG LARSSON - MĘŻCZYŹNI, KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET

Jest pierwszą powieścią trylogii. Poznajemy tu dziennikarza i wydawcę magazynu "Millenium" - Mikaela Blomkvista. Dostaje one propozycję od Henrika Vangera- magnata przemysłowego - zbadania sprawy sprzed lat. We wrześniu 1966 roku  bez śladu znika Harriet Vanger. Pretekstem do tego jest spisanie kroniki rodzinnej a jednocześnie rozwiązanie zagadki sprzed lat. Mikael, który został skazany za zniesławienie, postanawia zrezygnować z obowiązków zawodowych i podjąć się zadania. Pomaga mu ma w tym Lisbeth Salander, młoda outsiderka, a zarazem ekspert w dziedzinie poszukiwania informacji. Wspólnymi siłami główni bohaterowie odkrywają krwawą, rodzinną historię...

DZIEWCZYNA, KTÓRA IGRAŁA Z OGNIEM

To kolejna, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", część trylogii Millenium w której główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Tym razem seria dramatycznych wypadków sprawia, że u Lisbeth ożywają wspomnienia mrocznej przeszłości. Dwójka dziennikarzy - Dag i Mia - odkrywają niezwykłe informacje dotyczące siatki przemycającej ludzi do Europy Wschodniej, by potem wykorzystywać ich w branży seksualnej. Wychodzi na jaw, że zamieszanych jest w to wiele osób piastujących odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. W rezultacie odkrycie to skutkuje morderstwem dziennikarzy, a całe podejrzenie spada na Lisbeth. Mikael Blomkvist nie wierzy w winę dziewczyny i postanawia na własną rękę dowieść jej niewinności. Wkrótce odkrywa powiązanie pomiędzy morderstwami i przemytem, jak również dostrzega ślad prowadzący do Salander...

ZAMEK Z PIASKU, KTÓRY RUNĄŁ

Jest trzecią i już ostatnią częścią trylogii i zaczyna się dokładnie w tym samym miejscu, w którym skończyła się "Dziewczyna, która igrała z ogniem"Salander przeżyła pogrzebanie żywcem i trafia do izby przyjęć szpitala w Goeteborgu. Razem z nią znajduje się tam również Alexander Zalachenko, któremu Salander zadała cios siekierą. Wychodzi na jaw, że jest on nie tylko profesjonalnym zabójcą na usługach sowieckich służb specjalnych ale również ojcem Lisbeth. Jego syn natomiast próbuje teraz pozbawić ją życia. W tym samym czasie Mikael odkrywa prawdę dotyczącą przeszłości Lisbeth i pisze reportaż w którym nie tylko oczyszcza dziewczynę z podejrzeń ale wywołuje prawdziwe trzęsienie ziemi w rządzie, Sapo i całym kraju. 

Jeśli sądzicie, że na tym koniec jeśli chodzi o polecane przeze mnie książki, to grubo się mylicie. Nadal pozostaniemy w klimacie skandynawskiej literatury, z tą jednak różnicą, że tym razem skoncentruję się na powieściach Camilli Lackberg. Uważana jest ona za jedną z najciekawszych szwedzkich pisarek oraz mistrzynię skandynawskiego kryminału. Saga jej autorstwa osiągnęła światowy sukces czytelniczy. Są to nie tylko mroczne thrillery ale również świetne powieści obyczajowe, które oddają klimat współczesnej szwedzkiej prowincji.
___________________________________________________________________________________

CAMILLA LACKBERG
JEAN EDITH LACKBERG

Urodziła się 30 sierpnia 1974 r. w miasteczku Fjallbacka, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Jako dziecko zajmowała się pisaniem opowiadań kryminalnych, jednak nie podjęła studiów w dziedzinie nauk humanistycznych. Zdecydowała się na naukę w Szkole Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Goeteborgu. Po ukończeniu studiów przeprowadziła się do Sztokholmu. Tam pracowała jako ekonomistka, dyrektor marketingu i product manager. Nie skończyła jednak z pisaniem. Matka wraz z mężem sfinansowali jej w prezencie kurs pisania kryminałów. Właśnie wtedy rozpoczęła pisanie pierwszej swojej powieści  - Księżniczka z lodu. Fabuła opowieści toczy się w miasteczku rodzinnym autorki, które dobrze zna. Podobnie jest także z pozostałymi. Powieści Camilli osiągnęły czołowe miejsca na listach bestsellerów w Szwecji. Przetłumaczono je na kilkanaście języków a część z nich sfilmowano. Ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. W 2010 r. ponownie wyszła za mąż za policjanta i zwycięzcę telewizyjnego programu survivalowego - Martina Melina. W 2011 przyszedł na świat ich synek Charlie. 
___________________________________________________________________________________

KSIĘŻNICZKA Z LODU

W spokojnym miasteczku Fjallbacka za zachodzie Szwecji znaleziona zostaje martwa dziewczyna - Aleksandra Wijkner. Wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Innego zdania jest matka dziewczyny. Prosi więc przyjaciółkę córki z dzieciństwa - pisarkę Erikę Falck by przyjrzała się bliżej tej sprawie. Erika próbuje wspólnie z Patrikiem Hedstromem - policjantem a zarazem kolegą z młodzieńczych lat - rozwikłać zagadkę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że ta śmierć może mieć związek z mroczną tajemnicą z przeszłości. 

KAMIENIARZ

W październikowy poranek rybak - Frans Bengtsson, jak zawsze wypłynął łowić homary. Podczas ostatniego połowu przeczuwa, że nie będzie on taki zwykły jak zawsze, ponieważ coś mocno się zacina. I faktycznie nie myli się. W sieci znajduje ciało dziewczynki. Patrik Hedstrom wraz z kolegami z komisariatu otrzymuje kolejną skomplikowaną sprawę do rozwikłania. Podczas sekcji zwłok wychodzi na jaw, że w płucach dziecka znajduje się słodka woda i ślady mydła. Wszystko wskazuje na to, że ktoś utopił dziewczynkę, po czym pozbył się ciała, wrzucając je do morza. Pojawia się więc pytanie kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedź jak to zazwyczaj bywa ukryta jest w zamierzchłej przeszłości.NIEMIECKI BĘKART

Erika Falck na strychu znajduje hitlerowski medal. Postanawia wyjaśnić, dlaczego jej matka przechowywała ten przedmiot. Udaje się więc do emerytowanego nauczyciela historii, z nadzieją że uda jej się czegoś dowiedzieć. Mężczyzna jednak zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na dręczące ją pytania po czym po dwóch dniach zostaje zamordowany. Jaka tajemnicę skrywa wiec hitlerowski medal? Czy dziewczynie uda się dotrzeć do prawdy i rozwikłać rodzinną zagadkę? 

OFIARA LOSU

Policja bada okoliczności wypadku samochodowego. Początkowo można byłoby uznać to za tragiczne zdarzenie, jednak po kolejnym podobnym wypadku zaczyna budzić podejrzenia. Policja ma mnóstwo pracy, zwłaszcza że w mieście kręcony jest reality show. Obecność kamer podsyca konflikt pomiędzy gwiazdami telewizji a miejscową społecznością. Patrik staje przed jednym z największych wyzwań detektywistycznych i musi zmierzyć się z bolesną przeszłością. 

KAZNODZIEJA

Patrik Hedstrom wraz z kolegami ma do rozwiązania kolejną skomplikowaną zagadkę. Próbują wyjaśnić związek między morderstwem młodej kobiety, znalezionej w Wąwozie Królewskim a sprawą zaginięcia dwóch dziewczyn sprzed dwudziestu pięciu lat. Prawda jednak okazuje się okrutniejsza niż można byłoby przypuszczać...


zBLOGowani.pl Już wkrótce kolejna porcja książek wartych polecenia. Mam nadzieję, że dzisiejsze propozycje przypadły Wam do gustu.Ja je wręcz uwielbiam i kiedy czas zrobi swoje i w mojej pamięci zatrą się szczegóły każdej z nich chętnie sięgnę po nie ponownie.  Znacie je? A co Wy możecie polecić? 

Komentarze

 1. nie znam żadnej, ale zaciekawiła mnie ta "Księżniczka z lodu "

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zupełnie inny gust jeśli chodzi o książki, ale podeślę linka przyjaciółce ;)

  Dodaję do obs.

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam tych autorów, kocham kryminały. polecam książki simon beckett i margit sandemo (to bardziej sagi fantasy)

  OdpowiedzUsuń
 4. j ksiazki tylko naukowe czytam do egzmainu teraz; p

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie wszyscy zaczytują się w Lackberg, ale sama nie miałam jeszcze okazji i nie wiem czy to moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyna która igrała z ogniem, ksiązki nie czytałam, ale ogladałam szwedzką (chyba) wersję całej serii i byłam zachwycona :) Może czas sięgnąć do ksiązki i dowiedzieć się nieco więcej jak z filmu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam żadnej książki, ale bardzo dobrze kojarzę autorów. Na pewno za jakiś czas skuszę sie na któraś z pozycji, ktora przedstawiasz. Na chwile obecna jednak mam co czytac, a czasu brak :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Zbliża się lato, trzeba zrobić jakieś zakupy przed wyjazdami tu i tam. Zapamiętałam autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje