Śladami Millenium i S. Larssona

Drogie moje, witam Was w to niedzielne, czerwcowe popołudnie. Dziś co prawda miałam pisać o czymś innym jednak pomyślałam że podzielę się z Wami postem zupełnie innym niż te, które miałyście okazję czytać do tej pory. Otóż, mimo że sama jestem zwolenniczką podróży krajowych w myśl zasady - " cudze chwalicie, swego nie znacie" to dziś chcę zabrać Was w niezwykłą podróż - śladami niezwykłego człowieka i nie mniej niezwykłej trylogii. Domyślam się, że są wśród Was tacy, którzy po tym krótkim wstępie już wiedzą o kim mówię. Jednak znajdą się pewnie i tacy, którym nic nie przychodzi do głowy, dlatego już teraz spieszę rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Zdjęcie: Źródło
Drogie moje, po światowym sukcesie książek autorstwa Stiega Larssona, o Lisbeth Salander, nikogo zapewne nie zdziwi, że zabiorę Was w podróż do Szwecji. W wycieczkach, jakie na co dzień organizują skandynawskie biura podróży uczestniczy szczególnie interesująca mieszanka - skupiająca ludzi w różnym wieku i o różnych statusie społecznym. Łączy ich jednak jedna wspólna cecha - fascynacja autorem trylogii oraz napisanymi przez niego powieściami. 


Trylogia odniosła sukces już po śmierci jej autora. Przerósł on najśmielsze oczekiwania. Książki sprzedawane były w milionach. Warto więc w tym miejscu przybliżyć nieco postać Stiega Larssona, tym którzy dotąd nie mięli okazji poznać osoby tego człowieka i jego twórczości. 

Stieg Larsson był pisarzem, grafikiem, fotografikiem, wydawcą ale przede wszystkim uznanym dziennikarzem, który obnażał nadużycia władzy. Mocno angażował się w obronę demokracji i wolności słowa. Zwalczał prawicowe ekstrema przez co wystawiał się na ataki i groźby ze strony neonazistów. Był pracoholikiem, który po nocach pisał kryminały. Zmarł nagle w 2004 roku. 

Trasa wycieczki nie może ominąć sklepu 7- Eleven, który przewija się na łamach książki. Jak się okazuje zaopatruje się tam nie tylko główni bohaterowie ale również autor powieści. Trylogia Millenium  więc " nie jest przewodnikiem dla smakoszy po Sztokholmie: bohater i  bohaterka żyją na diecie złożonej z taniej pizzy z mikrofali, whoppersów, kawy i papierosów i jeszcze czasem wódki z sokiem". 

Zdjęcie: Źródło

Większość miejsc, które turysta ma możliwość obejrzeć podczas wycieczki znajduje się na wyspie Sodermalm - modnej części Sztokholmu - przypominającej nieco niektóre miejsca w Londynie. Zwiedzanie ma swój początek na Belmansgaten, gdzie na poddaszu mieszkał dziennikarz śledczy - Mikael Blomkwist. Okna jego mieszkania wychodzą na wodę. Niegdyś była to dzielnica robotnicza, teraz przeistoczyła się w miejsce lubiane przez przedstawicieli mediów i sztuki. Po wizycie u Mikaela Blomkvista warto zajrzeć do mieszkania Lisbeth Salander odziedziczonego po matce na Lundagatan, które potem oddała swojej przyjaciółce i kochance. 

Zdjęcie: Źródło

Belmansgaten - mieszkanie dziennikarza śledczego - Mikaela Blomkvista. 
Zdjęcie: Źródło

Mieszkanie Lisbeth Salander - odziedziczone po matce.

Wycieczka śladami trylogii Millenium prowadzi przez strome, brukowane uliczki typowe dla XVIII w. Szwecji do siedziby Greenpeace, w której nie bez powodu umieścił Larsson siedzibę fikcyjnego biura redakcji Mikaela Blomkvista. Organizacja ta bowiem znana była z waleczności w ujawnianiu niegodziwości  międzynarodowych korporacji. Zaraz za budynkiem Greenpeace rozciąga się widok na nabrzeża i kanały, w tym na wysadzaną drzewami aleję Monteliusvagen na Kungsholmen - z budynkiem ratusza, posterunkiem policji oraz sądu, które pojawiają się na kartach trylogii. 

Jednym z najbardziej posępnych miejsc, jakie mamy okazję zobaczyć podczas całej wycieczki jest siedziba Expo, w której przez wiele lat Larsson walczył o ideały bliskie swojemu sercu i gdzie zasłabł przy biurku. Po czym został przewieziony do szpitala, który również pojawia się w powieści i tam zmarł.  

Niedaleko placu Mosebacke znajduje się Fiskargatan 9 - apartamentowiec, w którym Lisbeth za skradzione pieniądze kupiła 21 - pokojowy apartament. W rzeczywistości jest to 350 m garsoniera, należąca do dyrektora pewnego koncernu, który wypłacił sobie wielomilionową premię w chwili odejścia. 

Zdjęcie: Źródło

Fiskargatan 9 - miejsce, gdzie Salander kupiła swoje mieszkanie.

Z okien Grand Hotelu rozpościera się widok na promy odpływające w kierunku Sandhamn - wyspy na archipelagu zewnętrznym - na której znajdował się domek letniskowy Blomkvista. Miejsce to zachowało swoje naturalne piękno i pełne jest domków letniskowych. Sama wyprawa na Sandhamn jest wyzwaniem, na które decydują się tylko nieliczni - najbardziej zapaleni fani pisarza i jego powieści - bowiem przeprawa promowa trwa trzy godziny a dokładna lokalizacja domku nie zostaje podana.

Zdjęcie: Źródło
Zachęcam do przeczytania. Ja sama ponownie sięgnę po Millenium, bo czas zrobił swoje i zatarł wiele szczegółów w tej jakże interesującej trylogii.  

A Wy znacie postać Stiega Larssona i jego twórczość?

Komentarze

  1. uwielbiam całą trylogię, zarówno książki jak i filmy, rewelacja

    OdpowiedzUsuń
  2. cudowny opis wycieczki...ja równiez jestem wielkim fanem trylogii i chciałbym sie w tym roku jeszcze wybrac na wycieczke sladami millenium. Mogłabys do mnie napisac, gdyż chciałbym sie dowiedziec nieco wiecej o tej wyprawie. Mój e-mail: grzegorz.waclawiak@wp.pl

    pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje