New design- karmnik dla ptaków

Za oknem pogoda iście zimowa. Temperatura z minuty na minutę spada poniżej zera. Chyba tylko nieliczni cieszą się z coraz to częstszych opadów śniegu, podczas gdy inni siedzą z kubkiem gorącego napoju we wnętrzu domowego zacisza. Mało kto z nas myśli wówczas o tym, w jaki sposób w zimie radzą sobie zwierzęta. Nie mówię tu oczywiście o tych, które razem z nami zwinięte smacznie śpią na kanapie. Czasem kiedy, spoglądamy przez oszronioną szybę okienną gdzieś za nią pojawi się nikt inny jak ptak. O nich właśnie chcę dziś wspomnieć. Sięgając pamięcią wstecz, przypominam sobie wyrastające jak grzyby po deszczu karmniki dla ptaków. Nie były co prawda, jakoś wyjątkowo urodziwe jednak spełniały swoje zadanie - pomagały im przetrwać w tym trudnym dla nich czasie. Przeglądając dzisiaj stronki natknęłam się na coś, co zwróciło moją uwagę - karmniki dla ptaków. Wiem, co sobie pomyślicie. Co jest takiego niezwykłego w zwykłej budce dla ptaków, na którą do tej pory składało się zaledwie kilka desek? Otóż tu Was zaskoczę. Karmniki, które znalazłam nie są takie zwyczajne. Nie ograniczają się jedynie do jednej funkcji - dokarmiania ptaków. Niektóre z nich to prawdzie dzieła sztuki. 


Źródło: raumhochrosen.com/


Jak widzicie karmniki dla ptaków to małe rezydencje. Nie mogło wobec tego zabraknąć nowoczesnego projektu od Raumhochrosen, w którym to ściany zostały podzielone listewkami podtrzymującymi ziarno. 


Kolejne projekty to niewątpliwie, prawdziwe cudeńka. Prócz typowej funkcji, jaką jest dokarmianie ptaków - mogą być również nie lada ozdobą w ogrodzie. Oferta duńskiej firmy zawiera karmniki w formie wiszącej jak i stojącej. Obydwa rodzaje dostępne są w ofercie sklepu fabrykaform.pl. Kula kosztuje około 167 zł, zaś karmnik stojący 576 zł.

Przedstawione poniżej kolorowe karmniki w formie jajka, to projekt Jima Schatza. Wykonane zostały z aluminium, które pomalowano proszkowo by uniknąć korozji i blaknięcia koloru. 

Projektant ma na swoim koncie kilka nowatorskich projektów  karmników, jednak właśnie ten w kształcie jajka jest najbardziej rozpoznawalny. Projekt Jajo jest dostępny w internetowym sklepie designera jschatz.com za 135 $

Kolejna propozycja karmnika kształtem przypomina futurystyczną szkatułkę. Wyróżnia się kształtem i stylem. Karmnik jest otwierany, co pozwala na uzupełnianie pokarmu jak i porządkowanie jego wnętrza. Projekt powstał w 2004 roku i został zaprojektowany przez Vladimira Sinelnikov.Projekt Nidusa kosztuje 178$ i można ją kupić na stronie artlebedev.com.

 Bird Cafe to tym razem projekt grupy Luong & Chen. Wygląda on jak miniatura nowoczesnego budynku. Przez licznie występujące okna widać zawartość czyli ziarno. Zostaje ono uwolnione i przemieszcza się do podstawy karmnika w momencie kiedy pojawią się tylko braki. 
Projekt dostępny jest w cenie 32 £. Kupić go można w internetowym sklepie panic-design.com.


Powyższa propozycja to to nic innego jak nowoczesny karmnik. Został zaprojektowany tak by zapobiegał zawilgoceniu pokarmu, odpowiednio go dozując. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, nie jest możliwe dostanie się ptaków do jego wnętrza - co pozwala utrzymać w jego wnętrzu należyty porządek. Model dostępny jest w sklepie fabrykaform.pl


To co widzicie powyżej to nic innego jak projekt autorstwa Frederika Roije, o nazwie Holy Homes. Jest to dość kontrowersyjny karmnik inspirowany budowlą sakralną. Projekt dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: bieli oraz złota oraz grafitu i złota. Do wnętrza karmnika prowadzi złota gałąź. Projekt opatrzony jest dekoracyjnym wycięciem w kształcie krzyża lub półksiężyca.Dostępny jest w sklepie roije.com i kosztuje 215€. 


Karmnik, który widzicie powyżej nosi nazwę pod strzechą. Powstał w kanadyjskim studiu Liscious. Propozycja prezentuje się niezwykle ciekawie. Wszystko za sprawą szuflady zadaszonej nieregularną konstrukcją. Smaczku dodaje fakt, że jest to ręczna robota. 

Łyżka to również nic innego jak karmnik. Prezentuje się on niezwykle interesująco. Został zaprojektowany w taki sposób, by mogły z niego korzystać jedynie małe ptaszki. Jego delikatna konstrukcja nieco zmniejsza ryzyko ataku kota. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych i można go nabyć na fabrykaform.pl

Wszystkie powyższe projekty zaczerpnięte zostały ze strony:

Na koniec jeszcze kilka niezwykle oryginalnych wzorów. 
Zapraszam do oglądania.

Źródło: http://mocoloco.com/archives/020251.php

Źródło: http://mocoloco.com/archives/020251.php

 Źródło: http://www.treehugger.com/sustainable-product-design/designer-bird-houses-for-designer-birds.html

Źródło: http://www.treehugger.com/sustainable-product-design/designer-bird-houses-for-designer-birds.html

Źródło: http://www.nova68.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=nova68&Product_Code=birdhouse
http://www.treehugger.com/sustainable-product-design/designer-bird-houses-for-designer-birds.html

Jak widzicie całkiem prozaiczna rzecz a wystarczy odrobina wyobraźni i nabiera ona charakteru. Bo same powiedzcie, te karmniki prezentują się naprawdę wyjątkowo. Nikt nie wpadł by nawet na pomysł, że to co widzicie to nie żadne arcydzieło a zwykły przedmiot mający służyć na co dzień ptakom.

A Wy spotkałyście się kiedykolwiek z tego typu projektami? A może podobnie jak ja widzicie je po raz pierwszy, ale nie możecie oderwać od nich wzroku tak jak ja? 

Komentarze

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje