Literackie przechadzki po Paryżu - Aleksandra Bajerska. Recenzja książki

Mnie, jak i z pewnością wielu innym ludziom Paryż kojarzy się miastem miłości, piękną architekturą i sztuką oraz pysznym jedzeniem. Jest postrzegany jako miejsce pełne kontrastów, które choć mogą być przytłaczające, z pewnością nie pozwolą się nudzić. Nie przypadkowo więc Paryż odwiedzają miliony turystów, nie zważając na wysokie ceny i wszechobecne tłumy. Nie miałam jeszcze możliwości przechadzać się malowniczymi uliczkami tego miasta, więc sobie pomyślałam że jako swoiste preludium posłuży mi książka autorstwa Aleksandry Bajerskiej pt. " Literackie przechadzki po Paryżu". Publikacja ta jest określana mianem owocu wieloletniej pasji i fascynacji kulturą francuską, która mówi o fenomenie XIX w. stolicy świata zaklętej w literaturze. Autorka odwołuje się do dzieł literatury polskiej poświęconych Paryżowi i związanych z nim tekstów kultury. Otwarcie mówi, o wpływie wpływie, jaki francuska kultura, obyczajowość i język, wywarły na polskich twórców w okresie pozytywizmu i Młodej Polski. Jest też swoistym rodzajem hołdu, złożonego miastu, które niezmiennie przez lata oczarowuje rzesze turystów, stając się inspiracją dla poszukujących wolności i lepszego życia. 

"Literackie przechadzki po Paryżu" Aleksandra Bajerska

Spodziewałam się, że książka będzie pewnego rodzaju przewodnikiem, pisanym na wzór tego wydanego przez Karla Baedekera, w którym znajdę zarys historyczny miasta, dokładny opis atrakcji i zabytków oraz szczegółowe mapy. Tymczasem mnie jej początek przypomina pracę naukową, dokładnie taką, z jakimi spotykałam się na studiach a więc z mnóstwem nieco suchych faktów. Nie było to dla mnie jednak żadnym zaskoczeniem. Dokładnie tego rodzaju publikacji się spodziewałam. Wiem jednak, że dla niektórych z Was może okazać się ona nudna i nie do pokonania. Jeśli macie wątpliwości czy jest to odpowiednia lektura dla Was i czy zdołacie przebrnąć przez zawarte w książce badania to zapewniam, że z każdą kolejną stroną będzie dużo bardziej interesująco. 

Pojawiają się motywy paryskie w literaturze francuskiej i w inspirowanej nią literaturze polskiej z okresu pozytywizmu i Młodej Polski. Autorka przywołuje monografie i przewodniki, katalogi wystaw, relacje prasowe i informacje z leksykonów. Początkowo przywołuje historię Paryża, ukazanego na tle dziejów Francji, pozwalając uporządkować fakty. W rezultacie mamy tu do czynienia z bardzo ciekawą narracją. 

Książka autorstwa Aleksandry Bajerskiej jest pierwszą poświęconą w pełni Paryżowi, z jaką się spotykam. Z rosnącą ciekawością chłonęłam kolejne strony, na łamach których autorka odwoływała się do fragmentów pochodzących z najróżniejszych dzieł literackich. Najbardziej jednak byłam ciekawa francuskich wątków, osadzonych w polskiej literaturze. Szybko jednak moja ciekawość została zaspokojona. Okazało się bowiem, że w XIX w. miasto to było niezwykle popularne w polskich dziełach literackich. Wyłania się obraz Paryża, postrzegany z każdej perspektywy. Można go kochać, nienawidzić ale z pewnością, nie sposób przejść obok niego obojętnie. W utworach literackich wzbudza zachwyt nie tylko to co urocze i zjawiskowe, ale również to co mroczne i niebezpieczne. Najlepiej widoczne jest to w nawiązaniu do paryskiego nocnego życia. Trzeba się jednak zastanowić czy mowa tu o rzeczywistym mieście czy micie, utkanym przez ludzką wyobraźnię. Gołym okiem widać, że mimo upływającego czasu oczekiwania bohaterów pozytywistycznych, niewiele różnią się od tych teraźniejszych. Niezmiennie pojawiają się marzenia o karierze, swobodzie, chęć porzucenia dotychczasowego życia i zapomnienia o porażkach. 

Wybór konkretnie tego tytułu nie był przypadkowy. Po poprzedniej książce, potrzebowałam czegoś lżejszego. Sugerując się tytułem, liczyłam na przyjemny i lekki spacer paryskimi uliczkami miasta, które mnie kojarzy się z dzielnicami cyganerii artystycznej, pracowniami malarskimi i romantycznymi kawiarenkami. Choć wiele z nas postrzega miasto nad wyraz pozytywnie i niejednokrotnie chciałybyśmy zamienić się z bohaterami literackimi musimy wiedzieć, artyści którzy powoływali ich do życia, często toczyli walkę o przetrwanie. Nie były im obce tak przyziemne sprawy jak głód, zniechęcenie, bieda, podczas gdy sławę zyskiwali dopiero po śmierci. 

Jeśli więc chcecie spróbować racjonalnie podejść do tego miasta, które nieprzerwanie wzbudza skrajne emocje, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dajcie sobie szansę poznania tego miejsca bliżej poprzez pryzmat utworów literackich. Myślę, że jeśli podobnie jak ja nie byliście jeszcze w Paryżu to sięgnięcie po tę książkę może być pierwszym krokiem do tego, by wreszcie odwiedzić to miasto. 

Znacie tę pozycję literacką? Lubicie sięgać po tego typu literaturę? 

Post powstał w ramach współpracy z księgarnią internetową TaniaKsiazka.pl

Komentarze

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje