Piękny uśmiech i zdrowe zęby

Każdy z nas, wracając pamięcią do czasów swojego dzieciństwa z pewnością, przypomina sobie mnóstwo przeróżnych historii z nim związanych. Bywały one różne. Nie zawsze przyjemne, ale mimo to wspominamy je z sentymentem. Nasze życie jednak wbrew pozorom nie było beztroskie i wypełnione wyłącznie zabawą. Mimo młodego wieku wszyscy mięliśmy też swoje obowiązki, o których przypominali nam ciągle nasi rodzice. Podejrzewam, że gdybym Was teraz zapytała, o to który z nich najbardziej kojarzycie ze swoim dzieciństwem, to wielokrotnie mówilibyście o myciu zębów. Jednak czy teraz, kiedy spoglądacie na to z perspektywy czasu, nadal traktujecie tę czynność jako przykry obowiązek?


Zakładam, że wielu z Was mimo ówczesnego sprzeciwu, dziś może z pełnym przekonaniem podziękować swoim rodzicom za konsekwencję. Obecny stan Waszego uzębienia jest bowiem zasługą ich działania. Oczywiście musicie zdawać sobie sprawę, że nie na wszystko mięli oni wówczas wpływ. Trzydzieści lat temu, kiedy byłam dzieckiem nie było takiego poziomu usług stomatologicznych i ortodontycznych jakie obecnie można znaleźć chociażby w Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa https://ortolingwa2.pl/ w Krakowie.

Jednak mimo powszechnego dostępu do Internetu, wśród niektórych nadal pokutuje przekonanie, że w ich wieku jest już za późno na zmiany. Tymczasem prawda jest zupełnie inna a droga do pięknego uśmiechu prostsza niż można było by przypuszczać.


Nawet jeśli borykacie się z problemem wad zgryzu to uwierzcie, nadal jest to realne. Wbrew Waszym obawom wiek w żaden sposób nie stoi na przeszkodzie w realizacji tego marzenia. Obecnie wady zgryzu koryguje się zarówno u młodzieży jak i osób dorosłych, przy użyciu stałych aparatów ortodontycznych. Musicie jednak mieć świadomość, że nie dzieje się to podczas pierwszej czy drugiej wizyty. To znacznie bardziej skomplikowany proces, podczas którego specjalista najpierw rozpozna problem, przeprowadzi wywiad a następnie wykona gipsowy odlew niezbędny do przygotowania aparatu. Po uzyskaniu niezbędnych informacji i przeprowadzeniu badania, o ile nie ma przeciwwskazań ortodonta może przejść do planowania leczenia. Pacjent otrzymuje wówczas szereg informacji o etapach leczenia, przemieszczeniu zębów, czasie leczenia, wskazaniach i kosztach korekcji zgryzu. Jest to również moment, kiedy zapada decyzja o rodzaju aparatu ortodontycznego.

Może Wam się wydawać, że skoro jesteście w tym miejscu to stąd już krótka droga do jego założenia. Cóż, nie zawsze tak jest. Czasem niezbędne jest przedtem usunięcie ubytków i kamienia nazębnego, o czym pacjent zostanie poinformowany już na etapie konsultacji. Potem już tylko kwestia założenia aparatu i dobrania jego rodzaju. Do wyboru są tradycyjne (metalowe) z kolorowymi gumkami oraz estetyczne (dyskretne) takie jak szafirowe, samoligaturujące oraz ceramiczne. Rodzaj aparatu zależy od zasobności portfela pacjenta. Największą popularnością cieszą się wciąż te tradycyjne, ze względu na ich niską cenę. Lekarz jednak ma obowiązek poinformować o wszystkich możliwych ewentualnościach i pomóc wybrać optymalny wariant. Nie może pominąć również tak istotnej kwestii, jaką jest sposób pielęgnacji zębów i aparatu.


Leczenie ortodontyczne nie kończy się jednak na etapie założenia aparatu. Czeka Was jeszcze szereg wizyt kontrolnych, które odbywają się średnio co kilka tygodni. Trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut. Podczas nich sprawdza się postępy leczenia, wymienia łuki i koryguje ustawienia aparatu. Ich częstotliwość uzależniona jest od jego rodzaju i stopnia zaawansowania leczenia. Regularne wizyty mają na celu kontrolowanie uzyskanych efektów, a tym samym zbliżenie pacjenta do zabiegu usunięcia aparatu, który sam w sobie jest krótki i bezbolesny. Potem pozostaje już tylko kwestia przeglądu stomatologicznego, usunięcia ewentualnych ubytków i utrwalenia efektów poprzez aparat retencyjny, początkowo noszony przez cały dzień a potem jedynie w nocy.

Jak widzicie droga do pięknego uśmiechu jest długa, ale cały ten proces nie trwa wiecznie. Któregoś pięknego dnia Wasz uśmiech będzie wreszcie taki, jak sobie to wymarzyliście. Jestem więc zdania, że ten trud się opłaca i jest wart efektów, które otrzymacie. Jeśli więc ktoś z Was nosi się z zamiarem korekcji zgryzu, ale żyje w przeświadczeniu że jest na to za stary, to mam nadzieję że po tym wpisie zmieni zdanie.


                                                           * Artykuł sponsorowany

Komentarze

 1. Nigdy nie zastanawiałam się nad aparatem. Bardziej na wybielaniu zębów, bo przez wieloletnie łykanie tabletek straciły niestety odpowiedni kolor.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się od kilku miesięcy przymierzam do aparatu..

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja od dawna mysle nad aparatem, jednak koszta mnie przerażają.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja miałam aparat na zeby, ale jak byłam starsza to nie chciałam go nosić i tak się tor ozyło... mega szkoda, ale co zorbić ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Uśmiech to nasza największa ozdoba! Sama ciężko nad nim pracowałam w tym wiele lat noszenia aparatu.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Też się muszę wreszcie zebrać do aparatu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja należę do tych osób, które przeraża cena aparatu na zęby :<

  OdpowiedzUsuń
 8. Aparat na zęby chodzi mi po głowie od dawna, ale przeraża mnie wyrywanie ósemek. Podobno bez usunięcia ich, nie warto zakładać aparatu.

  OdpowiedzUsuń
 9. aparat ortodontyczny to ekstra sprawa! nosiłam i szczerze polecam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje