Ergonomia u blogera - 5 najważniejszych zasad

Dopiero wszyscy przygotowywaliśmy się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia a tymczasem zyskuje na aktualności powiedzenie - święta, święta i po świętach. Jednak to jeszcze nie koniec świętowania. Przed nami jeszcze przecież Sylwester i Nowy Rok, a wraz z tym ostatnim noworoczne postanowienia.


Na przestrzeni minionych lat, przekonałam się że nie są one dla mnie, bo trudno jest mi w nich wytrwać. W tym roku jednak w drodze wyjątku postanowiłam, po wziąć  jedno z nich i skupić się na ergonomii mojego domowego miejsca pracy. U mnie niestety kwestia ta kuleje, a jak wiadomo prowadzenie bloga wymaga czasu a przy tym niezwykle ważna jest właściwa organizacja i przystosowanie stanowiska do własnych potrzeb. 

Zanim jednak zajmę się tym na poważnie, adaptując odpowiednio swoje wnętrze,  pozwólcie że powiem Wam więcej o tym, co w tej dziedzinie uważam za priorytet. Niektóre z Was mogą sądzić, że wielogodzinne ślęczenie przy biurku w pozycji siedzącej ma tylko i wyłącznie zalety. Tymczasem okazuje sie, że może ono niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Doświadczyłam tego już niejednokrotnie, toteż wreszcie postanowiłam coś temu zaradzić.


Takim numerem jeden na mojej liście jest właściwa pozycja podczas siedzenia. Z tym nie ukrywam, mam największy problem. Pora zatem zainwestować w odpowiedni fotel z regulowanym siedziskiem w zakresie 40-50 cm, pochylanym oparciem i podłokietnikami. Łudzę się, że dzięki temu uda mi się uporać z nawracającymi bólami szyi i kręgosłupa lub przynajmniej ograniczyć ich występowanie. 

Na drugim miejscu mojej listy znalazło się odpowiednio dobrane biurko. W tym przypadku rola ta przypadła toaletce, bowiem póki co nie planuję zakupu kolejnego mebla, sugerując się ergonomią. Pokuszę się raczej o sprawdzenie, czy toaletka spełni parametry, którymi musiałabym kierować się przy wyborze biurka. O regulowanym blacie mogę co prawda zapomnieć, ale wydaje mi się że sprosta moim oczekiwaniom. Najprościej jest sie o tym przekonać, ustawiając na biurku/toaletce komputer, tak by górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości oczu i w odległości od 1,5 do 2 przekątnych ekranu. 


Sam odpowiedni dobór fotela i biurka to jednak jeszcze nie wszystko. Równie ważne są pozornie nie istotne elementy wyposażenia jak chociażby podkładki pod nadgarstek. W przeciwnym razie czeka nas szereg dolegliwości towarzyszących coraz popularniejszej chorobie, jaką jest cieśń nadgarstka.  

Praca przy komputerze niesie za sobą róbwnież inne problemy, jak chociażby te ze wzrokiem. Dlatego tak ważny jest tu odpowiedni monitor, nawilżanie oczu specjalnymi kroplami oraz profilaktyka poprzez regenerujące ćwiczenia. Te ostatnie jednak nie są w stanie zastąpić przerwy w pracy.

O ile ja sama jestem sobie tu szefem i pracuje tyle, ile uważam za stosowne. Wiem, że są tacy dla których praca biurowa to chleb powszedni.  Goniące ich ciagle terminy, nie zawsze pozwalają po przepracowaniu 4 godzin, na 5 minutową przerwę już po upływie godziny a co dopiero spacer. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji wydają mi się być przegrody biurowe, które zapewnią większą intymność, podniosą komfort pracy i zmniejszą hałas wpływąjac na efektywność. 

A jak to wygląda u Was? Dbacie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, odpowiednio aranżując swoją przestrzeń? 

* Artykuł sponsorowany

Komentarze

 1. Oj nie ja przy biurku nie mógłbym prowadzić bloga, zbyt oficjalne siedzenie przy laptopie dałoby mi poczucie obowiązku i "pracy" a trudno wyzyć z bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. odpowiednio dobrane biurko jest bardzo ważne

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś nie lubię siedzieć przy biurku, od dziecka tak mam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne miejsce. Lubię siedzieć przy biurku, choć ostatnio toaletka mi je zastępuje. Jest wygodnie, a przed wszystkim zdrowo dla moich pleców.

  OdpowiedzUsuń
 5. No to czeka mnie wybór właściwie wszystkiego na nowo... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie blog, to taka odskocznia od dnia codziennego i raczej nie siedzę godzinami przy biurku. Raz przy biurku raz z tabletem w fotelu, a są dni, że w ogóle. Ale oczywiście wszystko to o czym piszesz, jest bardzo ważne i należy dbać o swoje miejsce, w którym spędzamy czas. Pozdrawiam ☺

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejny bardzo przydatny post. Dziękuję Ci za podzielenie się nim.
  Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku!^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niestety czesto siedze przy komputerze w bardzo niekorzystnej pozycji. Fajny pomysł na post :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako osoba, która pracuje w domu, także pilnuję się, żeby mieć dobrze zorganizowane biurko, a przede wszysrtkim - nie ulegać pokusie pracy w łóżku!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze zorganizowane biurko i odpowiednio dobrane krzesło ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu pracy. Wiele osób uważa, że praca wykonywana na siedząca nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jednak długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej nie wpływa pozytywnie na nasz kręgosłup i szyje, przez co często możemy odczuwać ból i dyskomfort.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja do dzisiaj nie stworzyłam dla siebie miejsca do pracy w domu. zabieram sie za to od dawna ale i tak wiem, że nie będę siedzieć przy biurku. Najwygodniej pracuje mi sie na kanapie lub fotelu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje