Świąteczne zwyczaje: wysyłanie kartek świątecznych.....

Drogie moje, dzisiejszy post jest już kolejnym ze świątecznej serii. Tym razem chcę przypomnieć Wam o pewnym świątecznym zwyczaju, jakim jest wysyłanie kartek z życzeniami. W tym magicznym, ciepłym czasie pełnym optymizmu, wiary w pomyślną przyszłość i nadziei na lepsze jutro chcemy dzielić się z innymi tym co najcenniejsze - radością, miłością, przyjaźnią i szczęściem. Świetnym sposobem więc na to jest wysyłanie świątecznych kartek. Jeszcze kilka lat temu zwyczaj ten był zdecydowanie bardziej popularny. Obecnie został on po części wyparty przez elektroniczne formy przekazu. Mimo to, jednak są jeszcze ludzie, którzy kultywują tę tradycję nadal, twierdząc że najpiękniejsze święta w roku wymagają szczególnej oprawy. Zapewnić to mogą właśnie kartki świąteczne.
Źródło


HISTORIA ŚWIĄTECZNEJ POCZTÓWKI

Nie ma pewnie pośród Was osoby, której ten zwyczaj nie byłby znany. Domyślam się jednak, że niewiele z Was wie skąd się wziął ten zwyczaj. Jego początki miały miejsce w Anglii w 1943 r. Przyczynił się do tego sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, który miał wielu znajomych, więc w każde święta musiał mnóstwo czasu poświęcić na wypisywanie listów z życzeniami. Wpadł wreszcie na pomysł by u znajomego malarza zamówić rysunek z wypisanymi życzeniami a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych.

Pierwsze kartki wysyłane były w kopertach. Ludzie przekonywali się do tej formy korespondencji bardzo powoli. Prawdziwą rewolucją było dopiero wprowadzenie kartek pocztowych nie wymagających kopert, które szybko zyskały ogromną popularność. Początkowo jednak funkcjonowały one jedynie w obiegu lokalnym. Dopiero od 1 lipca 1875 r. zostały dopuszczone do obiegu międzynarodowego. Od tego momentu już błyskawicznie nastąpił rozwój tego rodzaju korespondencji. W 1875 r. kartki pojawiły się poza Europą. Pierwsza amerykańska kartka świąteczna zaprojektowana została w Bostonie. Tam także przy tej okazji został zorganizowany konkurs na świąteczny motyw zdobniczy.

Źródło
Źródło
Źródło
Źródło
Nazwa, którą obecnie się posługujemy też jak możecie się domyślić nie funkcjonowała od razu. Była ona wynikiem konkursu organizowanego w Warszawie w 1900 r.. Podczas jego trwania jury wybierało pośród pięciu propozycji. Wśród nich znalazły się: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" oraz "pocztówka". Ta ostatnia zwyciężyła i funkcjonuje do dziś a pomysłodawcą był Henryk Sienkiewicz. 

Drogie moje jeśli zatem lubicie wysyłać życzenia świąteczne w tradycyjny sposób, pielęgnując ten zwyczaj zapraszam Was do własnoręcznego wykonania pocztówki. Zapewniam Was, że będzie to nie tylko świetna zabawa dla Was, ale również wielka przyjemność dla adresata, do którego ją wyślecie. Same przecież doskonale wiecie jak cieszą takie własnoręcznie wykonane. 

JAK WŁASNORĘCZNIE PRZYGOTOWAĆ POCZTÓWKĘ?

PROSTE INSPIRACJEKartki świąteczne mogą być efektowne a przy tym łatwe do wykonania. Okazuje się, że wystarczy dobry pomysł by stworzyć oryginalną i ciekawą kartkę, której nie kupicie w żadnym sklepie. Te propozycje, które dla Was przygotowałam dziś nie wymagają wielu materiałów i jestem przekonana, że macie je wszystkie w domu. Przy tej okazji możecie skorzystać z wielu technik, wzajemnie je ze sobą łącząc. Do wykonania świątecznej karki zatem przyda się kolorowy papier, ozdobne wstążki, kokardki, wełna, nici, mulina, farby, guziki, patyczki, stare gazety, klej i to co najistotniejsze - pomysły. 

CHOINA Z PATYCZKÓW/ CHOINKA WYDZIERANA Z GAZETY

Świąteczna kartka - DIYŚwiąteczna kartka - DIYPRZYSZYWANE KSZTAŁTY Z MATERIAŁU/ CHOINKA Z UŻYCIEM SZABLONU


Świąteczna kartka - DIYŚwiąteczna kartka - DIY 

Przy własnoręcznym przygotowywaniu kartek świątecznych można wykorzystać motywy typowe dla Bożego Narodzenia - choinki, bombki, lampki oraz motywy zimowe: płatki śniegu, bałwana, renifera. Przy doborze kolorystyki decydujemy się na biel, czerwień, zieleń a także złoto, srebro oraz błękit. 

Jeśli uważnie czytałyście mój tekst to wiecie, że to właśnie w Londynie wysłano pierwszą kartkę. Obecnie ten zwyczaj również jest tam żywy. Ludzie nie tylko wysyłają do siebie kartki z życzeniami ale także je sobie wręczają. Otrzymanymi zaś kartkami dekorują swoje domy, rozwieszając je w salonie, ustawiając na kominku lub dekorując nimi mieszkanie.

DEKORACJE DOMU PRZY UŻYCIU KARTEK ŚWIĄTECZNYCH
Holiday card display:
Źródło
KILKA BRYTYJSKICH POCZTÓWEK

Jeśli jednak jesteście zwolenniczkami wysyłania kartek w nieco inny, trochę mniej tradycyjny sposób a do tego zależy Wam na tym, by kartka była taka naprawdę Wasza nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaprosić Was do skorzystania z możliwości jaką daje Wam marka NIVEA

APLIKACJA NIVEA DO TWORZENIA PERSONALIZOWANYCH POCZTÓWEK ŚWIĄTECZNYCH


PIELĘGNUJ BLISKOŚĆ W ŚWIĘTA


STWÓRZ WYJĄTKOWĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
DLA TWOICH BLISKICH


DODAJ SWOJE ZDJĘCIE!


DOPASUJ SWOJE ZDJĘCIE!


NAPISZ ŻYCZENIA


I GOTOWE. TWOJA KARTKA ZOSTAŁA WYSŁANA.

Mam nadzieję, że udało Wam się dotrwać do końca tego postu i Was nie zanudziłam. Liczę, że dzięki niemu przypomniałam Wam o zwyczaju, który został wyparty przez inne, znacznie bardziej nowoczesne metody komunikacji i teraz kiedy jest jeszcze na to czas zdecydujecie się na taką formę złożenia życzeń Waszym bliskim. I to nie koniecznie sięgając po gotowe kartki świąteczne a na przykład przygotowując je samodzielnie. Już wiedzę ten zachwyt w oczach Waszych bliskich, kiedy otrzymają od Was jedyną i niepowtarzalną kartkę, której nie kupią w żadnym sklepie.

Przy okazji powiedzcie, jak to wygląda u Was? Kultywujecie tę tradycję, wysyłając kartki świąteczne czy raczej wolicie składać życzenia za pomocą smsów, mmsów, poczty internetowej? A może macie jakiś swój patent na to by w jakiś nietypowy sposób złożyć bliskim świąteczne życzenia?

Komentarze

 1. Sama chyba tylko kilka razy robiłam własnoręczne kartki i były to właśnie te bożonarodzeniowe o ile pamiętam, ale takie gotowe też wysyłam co roku i u mnie nie jest to znowu taki zapomniany zwyczaj. Zawsze też do rozdań które organizuję dołączam pocztówkę dla wygranej osoby :)

  OdpowiedzUsuń
 2. cudowne są te minimalistyczne kartki, w moim domu zwyczaj wysyłania kartek jeszcze całkowicie nie zanikł. przesyłałam je koleżankom, które mieszkają za granicą. oraz do starszego pokolenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam recznie robione kartki i zwyczaj wysyłania:) Smsy to nie to samo...

  OdpowiedzUsuń
 4. często tak naprawdę bardzo niewiele wystarczy, żeby stworzyć fajną kartkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwyczaj wysyłania kartek jest naprawdę miłym gestem :) Sama skorzystałam z aplikacji na stronie Nivea.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudne kartki! Zaczarowałaś mnie! Buziak :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam wysyłać kartki! Te które pokazałaś są świetne :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje