Kuchnia na wymiar - mini poradnik

Od dawna powraca w moim domu temat nowej aranżacji kuchni a więc pozbycia się dotychczasowych mebli, zaprojektowania wszystkich potrzebnych stref i maksymalnego wykorzystania każdego dostępnego centymetra powierzchni. Najlepszym wyjściem wydaje się być kupno mebli na wymiar, a więc idealnie dopasowanych do posiadanego metrażu. Pozornie wydaje się to proste, ale ciągle pojawiają się coraz to nowe wątpliwości. Pomyślałam więc, że przy okazji tego postu zwrócę uwagę na te aspekty zabudowy, które uważamy za ważne. Jak wiadomo planowanie kuchni stanowi nie lada wyzwanie. Każda pani domu powinna więc zastanowić się i dostosować zabudowę oraz potrzebne sprzęty do indywidualnych potrzeb. Jak zatem umiejętnie połączyć aspekt funkcjonalny i wizualny kuchni? Kilka interesujących wskazówek znajdziecie poniżej. 


1. Wydziel w kuchni 5 stref

Zanim zapadną konkretne decyzje dotyczące mebli kuchennych, należy zastanowić się nad układem wnętrza, wyróżniając przy tym pięć kluczowych stref, każdej przypisując niezwykle istotną funkcję. Na początek trzeba wyznaczyć miejsce na zapasy a więc podręczną spiżarnię. Mowa tu o lodówce, szafkach i szufladach. A więc wszystkich tych miejscach, gdzie przechowujemy żywność niewymagającą niskiej temperatury. Drugą nie mniej ważną strefą jest ta, gdzie składujemy przedmioty kuchenne - talerze, sztućce, garnki, patelnie, kubki. Nieodłączną częścią każdej kuchni jest strefa zmywania, którą to zaopatrujemy w zlewozmywak a jeśli powierzchnia na to pozwala także zmywarka. Na ogół ta część kuchni połączona jest z  miejscem do segregowania odpadów. Nie może również zabraknąć blatów roboczych, w pobliżu których umieścimy potrzebne akcesoria i drobny sprzęt agd, podnosząc tym samym komfort przygotowywanych posiłków. No i na sam koniec strefa gotowania i pieczenia a w niej płyta grzewcza, piekarnik oraz kuchenka gazowa.  


2. Maksymalnie wykorzystaj potencjał

Niektórym może się wydawać, że skromny metraż kuchni ogranicza nasze możliwości, podczas gdy nawet przy ograniczonej powierzchni jest możliwość maksymalnego wykorzystania drzemiącego potencjału. Podstawą będą tu szafki sięgające sufitu, dzięki którym zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania tych rzeczy, po które sięgamy rzadko. W zagospodarowaniu dostępnych przestrzeni nieocenioną pomocą będą dostępne w sklepach organizery do przechowywania drobiazgów, talerzy. Świetnym rozwiązaniem są też systemy wysuwane i obrotowe kosze oraz półki. 

3. Pozwól sobie na różnorodność w doborze materiałów wykończeniowych 

Jeśli chodzi o dostępność materiałów wykończeniowych to obecnie oferta jest niezwykle bogata. Można tu eksperymentować, wykorzystując je tak by cieszyły oko i służyły przez długie lata. Najbezpieczniejszą opcją ostatnich lat jest kuchnia w białym kolorze. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie by wzbogacić ją o szarości, beton, metal czy mocniejsze kolory. 


4. Zaopatrz się w wyspę

Od jakiegoś czasu wyspa kuchenna cieszy się niesłabnącą popularnością. Przypisuje się jej rolę blatu roboczego, stołu lub barku. W zależności od posiadanej powierzchni a co za tym idzie także rozmiaru wyspy można na niej umiejscowić zlewozmywak, płytę grzewczą i dodatkowe strefy do przechowywania: otwarte półki, szafki i szuflady.

5. Oświetl pomieszczenie

Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w projektowaniu kuchni na wymiar i to nie tylko z punktu widzenia ergonomii, ale przede wszystkim z estetycznego. Dawno przestała być wystarczająca jedna lampa podsufitowa. Coraz częściej pojawia się oświetlenie podszafkowe, które może mieć formę listew LED - owych lub punktów świetlnych. Dodatkowymi źródłami światła są także oprawy świetlne, znajdujące się w okapach kuchennych oraz kinkiety i lampy sufitowe. Wszystkie te wątpliwości i rady sprawiają, że odsuwa się na dalszy plan decyzję o zmianie wystroju kuchni, zadając sobie pytanie czy warto inwestować w meble na wymiar? W sklepach przecież oferta jest niezwykle bogata z pewnością więc można dobrać coś dla siebie. Tymczasem rzeczywistość nie zawsze jest taka jak można byłoby przypuszczać. Gotowe szafki nie zawsze pasują a jedyne na co mamy wpływ to kolor blatów i frontów, podczas gdy wykończenia i materiały są z góry narzucone. Choć więc dopasowanie mebli nastręczać może niemałe trudności to warto zaplanować wszystkie elementy wymarzonej kuchni. Po więcej informacji zapraszam na: zbyszynskimeble.pl/meble-na-wymiar/

A tymczasem jeśli macie za sobą wybór mebli na wymiar, podzielcie się w komentarzu na co Wy zwracałyście uwagę aranżując kuchnię. Jestem bardzo ciekawa jak wyglądało to z Waszej perspektywy. Czy udało się Wam uniknąć błędów? A może z perspektywy czasu byście coś zmieniły w Waszych kuchniach? 


Komentarze

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje